CFR Cluj învinge italieneşte pe terenul Viitorului, scor 1-0, şi se distanţează în clasamentul Ligii 1

0
Omrani

Sâmbătă seara, în etapa a doua din play-off, liderul campionatului a câştigat greu în deplasarea de la Ovidiu şi s-a dus la 4 puncte de Craiova şi 8 de FCSB, care are un meci mai puţin disputat

Singurul gol al meciului a fost marcat de Alexandru Păun, în minutul 73.

Cu moralul ridicat după victoria entuziasmantă cu FCSB din etapa anterioară, Viitorul a început în atac meciul cu campioana în exerciţiu. Denis Drăguş a ratat două foarte bune oportunităţi de a înscrie, în timp ce la oaspeţi singura ocazie a primei reprize a fost irosită de Djokovic. În minutul 44, Drăguş a fost busculat în suprafaţa de pedeapsă, o fază suspectă de penalty, dar arbitrul Avram nu a vazut intervenţia ca pe o infracţiune

Repriza a doua a fost mai echilibrată, Viitorul a produs mai mult fotbal, dar nu şi ocazii. CFR a profitat de singura oportunitate ivită şi a marcat prin Paun, în minutul 73, cu un şut de la marginea careului mare, singurul gol al meciului.

George Ţucudean (CFR Cluj), s-a accidentat la antrenamentul de dimineaţă al formaţiei sale. Drept urmare, Ţucudean a ratat atât partida din această seară şi va fi indisponibil şi pentru „dubla“ naţionalei cu Feroe şi Suedia.

CFR adună a cincea victorie consecutivă de la preluarea echipei de către antrenorul Minteuan, 4 dintre acestea fiind obţinute cu 1-0.

Vineri, în primul meci al etapei a doua, Universitatea Craiova a învins în deplasare Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-0.

Duminică se va disputa ultima partidă a etapei secunde a play-off-ului, Astra Giurgiu – FCSB, de la ora 20.30.