Canada a suflat Statelor Unite titlul olimpic la hochei feminin. Azi, de la ora 19.00, e ciocnirea titanilor într-una dintre semifinalele masculine

0

Naţionala de hochei feminin a Canadei a reuşit o victorie de senzaţie în finala Jocurilor Olimpice de la Soci, învingând marea rivală, SUA.

Succesul e cu atât mai răsunător cu cât americancele au condus cu 2-0, iar fetele din Canada au egalat cu două minute înainte de final. S-a intrat în prelungiri, unde Canada a dat lovitura de graţie, câştigând cel de-al patrulea titlu olimpic consecutiv.

Astăzi sun programate semifinalele masculine. De la ora 14.00 se întâlnesc Suedia şi Finlanda, iar de la ora 19.00 SUA şi Canada. Ambele meciuri vor fi transmise de TVR 1.