Cad „stelele“ la Londra: Nadal a fost eliminat de un puşti anonim din Australia la capătul unui meci istoric

Rafael Nadal

La câteva ore după ce Maria Şarapova a părăsit turneul la feminin, Wimbledon şi-a pierdut favoritul numărul 1 la masculin. Liderul mondial a fost învins de Nick Kyrgios la capăul unei confruntări de poveste.

Câştigător la Roland Garros, luna trecută, Rafael Nadal şi-a dorit să realizeze un hattrick spectaculos la cel de al treilea turneu de Mare Şlem al anului. El ar fi putut cuceri French Open şi Wimbledon, în acelaşi an, pentru a treia oară, după ce a izbutit această performanţă în 2008 şi în 2009.

Numai că un puşti australian de 19 ani, Nick Kyrgios, a dat peste cap planurile adversarului său din optimi. Ocupantul locului 144 ân lume l-a învins pe liderul mondial, scor 7-6, 5-7, 7-6, 6-3, la capătul unui meci care a durat 118 minute. Rezultatul i-a pus la treabă pe statisticieni:

*E pentru prima dată după 1992 când liderul ATP e eliminat la Wimbledon de un jucător care nu se află în top 100.

*E pentru prima dată după 2004 când un debutant ajunge în sferturi la Wimbledon.

În următorul meci, Kyrgios va da piept cu canadianul Milos Raonic, ocupantul locului 9 în clasamentul mondial.

Revenind la Nadal, el n-a mai reuşit să treacă de sferturi la Wimbledon din 2011, iar anul trecut a părăsit turneul londonez în turul II, fiind învins de Lukas Rosol, care era pe poziţia 100 în topul mondial, la vremea respectivă.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: