Bianca Andreescu a ratat şansa de a câştiga primul titlu WTA, după o finală în care şi-a adjudecat primul set

0
bianca andreescu

Bianca Andreescu este jucătoarea începutului de an în tenisul feminin, chiar dacă a pierdut finala turneului din Noua Zeelandă.

Canadianca de 18 ani, cu origini române, a fost învinsă în finală pe nemţoaica Julia Goerges. Bianca a început perfect finala. După două break-uri, s-a distanţat repede la 4-0, pentru a îşi adjudeca setul fără probleme, scoru 6-2.

În setul secund,, Goerges, mult mai experimentată, a condus cu 2-0, 3-1 şi 4-2, dar micuţa canadiancă a întors soarta partidei şi a făcut 5-4. N-a rezistat însă şi nemţoaica, numărul 14 WTA, s-a impus cu 7-5.

În decisiv, Goerges a început din nou mai bine şi a avut 2-0. Bianca a dat senzaţia că poate întoarce partida, dar nu a fost aşa şi n-a reuşit decât un game. Julia Goerges a învins cu 2-6, 7-5, 6-1 şi a câştigat pentru a doua oară turneul de la Auckland.

A fost prima finală WTA din cariera jucătoarei care a început tenisul la Piteşti, care de luni face un salt impresionant, de pe locul 152 WTA până pe poziţia 107 în lume.

Citeşte şi:
Imediat după ce a pierdut finala de la Auckland, Bianca Andreescu a avut un mesaj pentru fanii din România