Baschet: Moldoveanu, decisiv pentru Eagles

0
Vlad Moldoveanu (foto: aueagles.com)

Vlad Moldoveanu a marcat 19 puncte şi echipa sa, American Eagles, a învins cu 80-77, după două reprize de prelungiri, pe Navy, în cadrul NCAA, campionatul universitar de baschet al SUA

Moldoveanu a reuşit, în acea de-a doua repriză de prelungiri, coşul care a pus formaţia sa în avantaj cu 14 secunde rămase de joc, 78-77. Românul a mai contribuit cu 9 recuperări, 5 pase decisive şi 3 intercepţii la o victorie importantă pentru Eagles, care rămân în cursa pentru a avea avantajul terenului propriu în sferturile de finală ale Patriot League, conferinţa NCAA din care fac parte.

Meciul a fost dramatic, cu American forţând cea de-a doua repriză de prelungiri în urma unui coş miraculos de două puncte marcat de Stephen Lumpkins în chiar ultima secundă a timpului regulamentar.

În ultimul meci din sezonul regulat, care va avea loc sâmbătă, Vlad Moldoveanu şi American întâlnesc Lafayette, colegiul la care a activat în trecut un alt jucător român, Andrei Căpuşan.