Barcelona - Atletico 2-1. Oaspeţii au terminat meciul în nouă oameni

0
Lionel Messi

FC Barcelona – Atletico Madrid, derby-ul rundei a 22-a din Primera Division, s-a încheiat cu victoria la limită a elevilor lui Luis Enrique.

Koke a deschis scorul pentru oaspeţi, în minutul 10, însă Messi, în minutul 30, şi Luis Suarez, opt minute mai târziu, au întors rezultatul de pe ”Camp Nou”. Filipe Luis (44) şi Godin (65), ambii de la Atletico, au fost eliminaţi de arbitrul Alberto Undiano Mallenco.

Cei de la Atletico Madrid nu s-au lăsat însă cu una, cu două, ci au atacat în final cu portarul Oblak în careul catalanilor. În acest moment, FC Barcelona are 51 de puncte în clasament, cu trei peste Atletico, şi un joc mai puţin disputat.

Barcelona a ajuns 26 de meciuri la rând fără eşec. Atletico a venit după un surprinzător 2-3 cu Celta Vigo, în Cupa Regelui Spaniei.