Athletic Bilbao a trecut la pas de Parma

0

In celalalt meci din grupa B a Cupei UEFA, Athletic Bilbao a invins fara nici o problema pe FC Parma, cu scorul de 2-0. Golurile bascilor au fost marcate de Gurpegui (25) si Del Horno (49) in fata

In celalalt meci din grupa B a Cupei UEFA, Athletic Bilbao a invins fara nici o problema pe FC Parma, cu scorul de 2-0. Golurile bascilor au fost marcate de Gurpegui (25) si Del Horno (49) in fata unei echipe care practic nu a contat. Dupa ce a fost amenintata cu retrogradarea, in vara, din cauza datoriilor, Parma a supravietuit gratie alcatuirii unui comitet de criza care gestioneaza agonia galben-albastrilor. Afundati in subsolul Seriei A, parmegianii par sa nu acorde nici o atentie Cupei UEFA, care a devenit mai mult o obligatie pentru italieni. Astfel, antrenorul Baldini a preferat sa-si menajeze cativa jucatori importanti precum Morfeo, Gilardino sau Frey, dand ocazia unor fotbalisti mai tineri sa inceapa meciul ca titulari. Intr-un alt meci al serii, rusii de la Zenit Sankt Petersburg au facut scor, 5-1, cu grecii de la AEK Atena. Desi oaspetii au deschis scorul in minutul 4, coechipierii romanului Daniel Chirita au egalat in minutul 45 si au inscris de patru ori in repriza a doua.