Astra va juca cu West Ham United, în turul trei preliminar al Ligii Europa

0

Echipa Astra Giurgiu va întâlni echipa West Ham United în turul trei preliminar al Ligii Europa, după ce englezii au învins, în deplasare, cu 5-3 la loviturile de departajare, formaţia malteză Birkirkara FC, în manşa secundă a turului doi preliminar al competiţiei.

La finalul celor 120 de minute, albanezii au condus cu scorul de 1-0, acelaşi rezultat înregistrându-se în tur, pentru englezi. Joi, unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Miccoli, în minutul 15. Pentru West Ham United au marcat la loviturile de departajare Noble, Zarate, Cresswell, O'Brien şi Poyet, în timp ce pentru Birkirkakra FC au transformat Fenech, Plut şi Agius. Unicul penalti ratat i-a aparţinut lui Vukanac.

Antrenorul echipei West Ham United, Slaven Bilici, a folosit următoarea formulă de echipă în partida retur cu Birkirkara FC: Adrian - O'Brien, Collins, Tomkins, Cresswell - Amalfitano (Maiga '59), Kouyate, Noble, Jarvis (Samuelsen '120) - Nolan (Poyet '59), Zarate.

Fundaşul James Tomkins (West Ham United) a fost eliminat în minutul 59, în timp ce de la Birkirkara FC a văzut cartonaşul roşu fundaşul Mauricio Mazzetti, în minutul 107. În turul trei preliminar al Ligii Europa, Astra Giurgiu va juca turul în deplasare, la 30 iulie, returul fiind programat în România, la 6 august.