Andreescu, magnifică: Jucătoarea de origine română e prima semifinalistă de la Indian Wells după o victorie fabuloasă

0

România rămâne conectată la turneul din California datorită puştoaicei care uimeşte lumea tenisului feminin în 2019!

Bianca Vanessa Andreescu (18 ani) e de neoprit! Tocmai a ajuns la 25 de victorii (are doar trei înfrângeri) în acest sezon. Iar ultimul succes, în sferturile de la Indian Wells, a fost, pur şi simplu, unul fantastic.

Andreescu a zdrobit-o pe Muguruza (20 WTA), scor 6-0, 6-1! Meciul a durat doar 53 de minute şi a completat parcursul de vis pe care l-a avut până acum sportiva din Canada:

*Turul I: 6-7, 6-3, 6-3 cu Begu (70 WTA)

*Turul II: 6-2, 6-2 cu Cibulkova (35 WTA)

*Turul III: 6-1, 6-2 cu Voegele (109 WTA)

*Optimi: 7-5, 6-2 cu Wang (18 WTA)

În semifinale, Andreescu va juca fie cu Svitolina (6 WTA), fie cu Vondrousova (61 WTA).

În următorul clasament mondial, Andreescu va urca de pe 60 până pe 37! Această urcare de 23 de poziţii o va aduce, în premieră, în Top 50. Canadianca a încheiat 2018 pe locul 152 în lume!