În ultimul tur al calificărilor la Madrid, Irina Bara a fost eliminată de o copilă.

0

Irina Bara, acceptată în calificările turneului de la Madrid pe baza unui wild card şi singura româncă din această fază a competiţiei, a fost eliminată înainte de accederea pe taboul principal.

Românca a fost învinsă, scor 7-5, 3-6, 6-2, de ucraineanca în vârstă de 16 ani Marta Kostiuk, locul 320 WTA, de asemenea beneficiară a unui wild card, după un meci de o oră şi 46 de minute.

Pentru accederea în această fază a calificărilor, Irina Bara va primi un premiu de 6.265 de euro şi 20 de puncte WTA.

Kostiuk a jucat în 2018 în turul al treilea al Australian Open, la seniori, după ce a trecut de calificări, şi după ce în urmă cu un an se impusese în competiţia de juniori de la Mlebourne.

Irina Begu este prima sportivă din România care intră în cursă, azi, de la ora 18:00.

Duminică, Simona Halep va juca împotriva unei sportive venite de calificări, Sorana Cîrstea va debuta împotriva ocupantei locului 14 WTA, Madison Keys, iar Mihaela Buzărnescu îşi începe aventura din capitala Spaniei cu a 43-a jucătoare a lumii, Alja Tomljanovic.

Program româncelor la Madrid

Sâmbătă

Primul tur - Irina Begu - Yulia Putintseva (ora 18:00) - în direct la Digi Sport 2