Radu Albot a urcat 80 de poziţii în clasamentul ATP, ocupând locul 179, cea mai bună performanţă din cariera sa

0
Tenismanul Radu Albot

Tenismanul Radu Albot a câştigat duminică, 29 septembrie, turneul de la Fergana (Uzbekistan), care face parte din seria ATP Challenger. Numărul unu al Moldovei a dispus în trei seturi de sârbul Ilia Bozoljac, scor 7-6, 6-7, 6-1.

Pentru succesul de la Fergana, Albot a primit un cec în valoare de 7.200 de dolari şi 80 de puncte în clasamentul ATP, unde a urcat până pe locul 179, cel mai bun din cariera sa.

Victoria din finală a fost obţinută în faţa unui component al naţionalei Serbiei, Bozoljac fiind colegul liderului mondial Novak Djokovic în echipa care va disputa în acest an finala Cupei Davis.

În semifinale, Albot l-a învins pe tunisianul Jaziri, 6-1, 6-2. Anul acesta, tenismanul de 23 de ani a mai disputat o finală din seria ATP Challenger, tot în Uzbekistan, dar a pierdut meciul decisiv de la Karshi în faţa rusului Teymuraz Gabashvili, transmite IPN.

În cariera sa, Radu Albot a câştigat 12 turnee din seria Futures, care au avut loc în Turcia, Italia şi România. El a obţinut recent două victorii pentru naţionala Moldovei în duelul cu Portugalia de la Cupa Davis.