Moldoveanul Nicolae Ciobanu a devenit premiant de bronz la Europenele de lupte

0

Luptătorul de stil liber Nicolae Ciobanu a obţinut medalia de bronz la Campionatele Europene de lupte de la Dortmund (Germania).

El a evoluat în categoria de greutate de 96 de kilograme. Sportivul originar din Ștefan-Vodă a câștigat trei lupte consecutive, în meciurile cu slovacul Rene Mateiov, Şandor Gerghey Kiss (Ungaria) şi cu georgianul Belduhi Gavaşelişvili. În semifinale, Ciobanu a fost devansat de luptătorul Hetag Gaziumov din Azerbaidjan. Însă, în lupta de consolare, el l-a învins pe armeanul Edgar Enokyan și a intrat în posesia medaliei de bronz.

Cel mai bun luptător al anului trecut, Andrei Perpeliţă, care a evoluat în categoria de până la 60 de kilograme, a pierdut chiar în primul tur, la fel ca și Anisim Tălămbăț (74 kilograme).

Este de remarcat că încă un sportiv moldovean a obținut medalie de bronz în prima zi a competițiilor din Dortmund. Originar din raionul Nisporeni, Anatol Guidea a urcat pe podiumul de premiere al categoriei de până la 60 kilograme, însă el reprezintă de mai mulți ani statul bulgar în competițiile internaționale.