Premieră pentru sportivii bârlădeni: au luat aurul la CN de handbal masculin de juniori 4

0

În perioada 18-21 iunie, la Reşiţa, s-a desfăşurat turneul final din cadrul Campionatului Naţional (CN) de handbal masculin juniori 4, la care au participat 16 echipe din ţară

Judeţul Vaslui a fost reprezentat în 2015 la CN de handbal masculin, juniori 4, de echipa mixtă a Liceului cu Program Sportiv (LPS) Vaslui, antrenată de prof. Liviu Gugleş, şi echipa Şcolii gimnaziale nr.11“G. Tutoveanu” Bârlad, coordonată de prof. Adrian Todireasa.

Echipa s-a clasat pe locul I obţinând titlul de campioni naţionali, titlu obţinut de echipa LSP după 16 ani, iar pentru sportivii bârlădeni fiind o premieră.

Echipa LPS a fost întregită de trei sportivi bârlădeni de clasa a VII-a (13 ani): Adrian Matei, Ionuţ Tănase şi Cozmin Vulpe.

“Este meritul copiilor pentru rezultatul obţinut după anii de muncă depusă din clasa a III-a, de când au fost selectaţi. Colaborarea cu LPS am iniţiat-o cu mai mulţi ani în urmă şi acum rezultatele vorbesc de la sine. Protectul s-a dovedit a fi viabil şi titlul de campioni naţionali şi medalia de aur vorbeşte de la sine. Trebuie să menţionez că nu am fi reuşit acest lucru fără sprijinul conducerii şcolii nr. 11, prof. Paula Dacălu”, a spus Adi Todireasa, profesor şi antrenor secund.