Elevii lui Bibirig au pierdut finala „Cupei Municipiului Vaslui la handbal“

0
Handbaliştii vasluieni nu au reuşit să se impună şi în finală FOTO:adevarul

Elevii antrenaţi de Leonard Bibirig şi Laurenţiu Cozma nu au reşit să câştige finala „Cupie Municipiului Vaslui la hadbal“, competiţie organizată de autorităţile locale cu ocazia „Zilelor Vasluiului“.

După ce reuşise să treacă fără emoţii de CSU Bucovina Suceava (29-26) şi Olimpus 85 Chişinău (47-27), HC Vaslui s-a recunoscut învinsă în faţa celei de-a patra participante la această competiţie amicală, Dinamo Bucureşti.

Oaspeţii au început în forţă partida, iar în minutul 5 conduceau deja cu patru goluri diferenţă, scor 1-5. Situaţia a început să se echilibreze abia din minutul 14, atunci când elevii lui Bibirig au redus în doar trei minute din handicap, reuşind chiar să preia conducerea, la un moment dat, pe tabela de marcaj. Dinamoviştii au trecut repede peste şoc, iar la pauză au intrat la vestiare cu un avantaj de un gol, scor 16-17.

Repriza a doua a început în aceeaşi notă, iar oaspeţii au părut mai proaspeţi şi mai lucizi şi au gestionat foarte bine fiecare minut. Pe fondul nervozităţii, vasluienii au început să rateze tot mai mult pe contraatac şi abia spre finalul partidei şi-au mai revenit. Diferenţa prea mare de pe tabelă a făcut, însă, ca meciul dintre HC Vaslui şi Dinamo Bucureşti să se încheie cu scorul de 26-29.