ACS Poli Timişoara pierde la Botoşani cu doi oameni eliminaţi

0

Pentru cei de la ACS Poli s-a terminat norocul. Dacă la Mediaş echipa bănăţeană a avut avantajul omului în plus pe teren, la Botoşani situaţia a fost exact invers. Formaţia lui Şunda s-a ales cu doi oameni eliminaţi, în plus a mai şi pierdut partida, scor 0 – 1.

FC Botoşani a reuşit să treacă de ACS Poli Timişoara, scor 1 – 0 după un gol marcat în repriza a doua de Vaşvari, cu un şut de la 30 de metri. Meciul a fost marcat de eliminările lui Popovici şi a lui Gorobsov, Timişoara jucând mare parte din repriza a doua în 9 oameni.

Echilibrul s-a rupt destul de devreme în teren, după ce timişoreanul Popovici a fost eliminat. La un duel aerian el l-a lovit pe Croitoru, acesta s-a ales cu o sângerare, şi Alex a plecat la vestiare.

Din acel moment jocul a cam decurs într-un singur sens, spre poarta lui Nuno Claro. În minutul 26 gazdele au şi înscris, dar golul a fost anulat de arbitri pentru fault la portar. Timişoara a avut cea mai bună ocazie în minutul 34, Szekely a scăpat singur spre poartă, dar nici golgheterul echipei nu a reuşit să elimine ineficienţa din jocul bănăţenilor.

Imediat după pauză Gorobsov a fost eliminat, după un fault la acelaşi Croitoru. În teren a fost trimis Hasani în locul lui Szekely, într-o încercare de a păstra un egal nul,. Totuşi, Botoşaniul a înscris un gol superb, marcator fiind Vaşvari, cu un şut de la 30 de metri de poartă.

A treia reuşită a meciului, tot invalidată, de această dată pentru un ofsaid, a venit tot de la gazde. A marcat Stojkov, dar golul a fost din nou anulat.

Şi Timişoara a reuşit să înscrie, tot un gol nevalabil. A marcat Şeroni, dar la acea fază Hasani se afla în ofsaid. S-a terminat 1 - 0 pentru Botoşani şi Timişoara pierde o bună oportunitate măcar pentru un punct.

ACS Poli: ACS Poli: Nuno Claro – Mera, Şeroni, Scutaru, Morariju – Poparadu, Gorobsov – Popovici, Boldea (min 63 Nanu), Trandu (min 85 Kneeshaw) – Szkeley (min 55 Hasani)
FC Botoşani: Lazar -Patache, Sg. Oltean, Ivanovs, Bordeanu – Tincu (min 46 Codoban), Vaşvari – Croitoru, Vertelis (min 60 Fulop), Hadnagy (min 71 Cârjan) – Stojkov