Târgu-Mureş:Fetele de la FCM s-au calificat în finala Cupei

0

FC Municipal Târgu-Mureş va înfrunta Clujana Cluj-Napoca în finala Cupei României la fotbal feminin, cupă ce au învins ieri cu scorul de 4-0 formaţia Sporting Craiova în semifinalele competiţiei.

Mureşencele, pregătite de antrenorul Seches Carol, au învins în prima semifinală, desfăşurată pe teren propriu, cu scorul de 4-0 formaţia Sporting Craiova. Golurile au fost marcate de Herczeg (în minutul 2), Sinka Zs. (în minutele 6 şi 20) şi Sipos (în minutul 8). Partida a fost întreruptă în minutul 26, după ce oaspetele, care au început meciul în 8 jucătoare, au rămas doar în şase.

Pentru FCM au evoluat: Mate- Sinka M., Berkeczi, Gorea (25-Meleacă), Sarosi- Herczeg, Sipos, Albert, Ghiorghiulescu- Sinka Zs., Lazăr.

În cealaltă semifinală, Clujana Cluj-Napoca a învins, azi, scor 3-0, pe CSS Târgovişte. Finala Cupei României la fotbal feminin se va disputa miercuri, 26 mai, la Iaşi, de la ora 16.