Ploaie de goluri în Sala Sporturilor. City’us mărşăluieşte spre un nou titlu de campioană

0
Echipa mureşeană încheie anul pe prima poziţie a clasamentului

Campioana României la futsal, City’us Târgu-Mureş, încheie anul cu o nouă victorie. În prima etapă a returului Ligii 1, târgumureşenii au trecut pe teren propriu, de Clujana Cluj-Napoca, scor 10-7.

Iniţial, conform programării, partida trebuia să se dispute la Cluj-Napoca, oaspeţii fiind însă de acord să joace şi partida retur la Târgu-Mureş.

City’us a forţat doar în prima repriză, pentru a-şi asigura un avantaj liniştitor. După primele 20 de minute, scorul era de 7-2. În partea a doua, clujenii au redus din handicap, profitând de unele erori în defensiva noastră. Oaspeţii chiar au câştigat repriza a doua a meciului, punctând de 5 ori în poarta lui Moldovan, faţă de cele 3 reuşite ale campionilor.

În final, City’us – Clujana 10-7, a 11-a victorie a sezonului pentru campioana României la futsal.

Golurile târgumureşenilor au fost înscrise de: Lupu (3, 32), Gherman (4, 15, 24), Csoma (5), Nicuşan (8), Radu (10), Ignat (14) şi C. Matei (30).

În această partidă, pentru City’us au evoluat: Moldovan – Fl. Matei, R. Radu, C. Matei, Daniel Raymond, Lupu, Togan, Ignat, Nicuşan, Csoma şi Gherman.