Victorie uriaşă pentru Energia în EuroChallenge. Echipa gorjeană, la un pas de Final Four

0
Energia a reuşit o mare victorie

Echipa de baschet gorjeană, Energia Târgu Jiu, a reuşit o victorie mare, în această seară, în faţa formaţiei franceze Le Mans. Energia a reuşit victoria la o diferenţă de 24 de puncte.

Energia a început în formţă meciul şi a condus cu 13-0. Scorul înregistrat pe tabelă a fost incredibil pentru spectatorii din Sala Polivalentă din Târgu Jiu. Echipa oaspete a reuşit primele puncte abia după şase minute de la începerea meciului. Milosevici a fost într-o zi de graţie şi a reuşit multe blocaje în apărare, dar să şi înscrie din toate poziţile. Prima repriză se încheie cu un scor neverosimil, 25-10.

Energia a continuat să defileze şi în repriza a doua, astfel, la jumătatea reprizei, scorul avanatjul ajunsese la 25 de puncte, scor 43-18. Baschetbaliştii Energiei sunt în formă mare şi aproape toate aruncările îşi ating ţinta. Scorul devine de-a dreptul umilitor, 54-18. Energia a continuat să marcheze chiar când trei dintre jucătorii de bază au fost înlocuiţi. Scorul la pauza mare era 56-19. Meciul era aproape jucat, mai conta doar diferenţa.

În cea de-a treia repriză, Energia a redus motoarele şi i-a permis adversarului să câştige cu 14-25. Repriza a patra a contat doar în privinţa diferenţei de pe tabelă. Meciul se duce pe aruncările de la distanţă. Emergia şi Le Mans marchează pe rând din două aruncări de 3 puncte. Energia a reuşit să îşi revină, dar a pierdut, la limită şi repriza a treia. Echipa gorjeană şi-a menţinut un avantaj confortabil, încheiând meciul cu scorul 84-60.  Cel mai bun baschetbalist, MVP, a fost Milosevici cu 23 de puncte marcate şi 12 recuperări.