FOTO Sportivii de la CSTA Suceava medaliaţi la Campionatul Mondial de Telegrafie viteză

0
Alexandru Mancaş a ajuns campion mondial la categoria Morse runner

Cei opt sportivi de la Clubul Sporturilor Tehnico-Aplicative (CSTA) Suceava care au participat la Campionatul Mondial din Germania din perioada 19-23 octombrie s-au întors cu rezultate foarte bune, clasându-se pe locul al III-lea din 20 de ţări, echipa naţională luând 22 de medalii la individual.

Sportivul Alexandru Mancaş a reuşit performanţa şi a devenit campion mondial la categoria Morse runner. Pe lângă aceasta a obţinut argint la Rufz , bronz la transmitere şi bronz cu echipa

Marian Balica a obţinut argint  la recepţie, argint la Morse runner, bronz individual şi bronz la echipe. Adelina Atefani a obţinut bronz la recepţie şi bronz cu echipa, Vasilica Trofin - bronz la recepţie şi bronz echipe, în timp ce Ionela Trofin, Cristian Haldan, Ştefan Mancaş şi Andrei Bidirliu au obţinut câte o medalie de bronz cu echipa.

Sportivii suceveni s-au întors acasă cu mai multe medalii

Vezi aici imagini cu sportivii suceveni

„La unele rezultate ne aşteptam, la altele nu. Surpriza a fost Marian Balica aflat la prima participare la un campionat mondial a obţinut trei medalii la individual şi una la echipe“, ne-a  declarat Adrian Zaiţ, antrenorul sportivilor suceveni de la CSTA Suceava.

Astfel, România s-a clasat pe locul al III-lea la naţiuni din 20 de ţări intrate în competiţie, cu două medalii de aur, şapte de argint şi 13 de bronz. Campionatele Mondiale au avut loc în Germania la Bielefeld în perioada 19 - 23 octombrie.