Slatina: Universitatea Craiova a făcut egal în ultimul amical înaintea debutului sezonului

0

Ştiinţa a terminat la egalitate, scor 0-0, cu nou-promovata în prima ligă, Internaţional Piteşti. Alb-albaştrii nu au arătat prea multe în jocul de aseară, dar puteau tranşa victoria în ultimul minut de joc dacă Firţulescu înscria din lovitură de la 11 m.

Vezi desfăşurarea LIVETEXT a meciului disputat aseară

Mititelu critică atitudinea fanilor

Află dacă Daniel Mogoşanu este mulţumit de evoluţia elevilor săi

Ştiinţa a făcut aseară o ultimă repetiţie înaintea duelului de săptămâna viitoare împotriva lui Dinamo, contând pentru prima etapă a noului sezon din Liga I. Meciul a fost programat în aceeaşi zi şi la aceeaşi oră în care Universitatea va da piept cu „câinii roşii“. Mai mult, elevii lui Ştefan Stoica au avut tricouri alb-roşii, şi semănau cu adversarul de sâmbăta viitoare.

Prestaţia oltenilor nu a fost prea bună, iar spectatorii nu s-au grăbit să vină spre stadion. Aproximativ 2.000 de fani au venit să-şi încurajeze formaţia favorită. Surprinzător, antrenorii Nicolae Ungureanu şi Daniel Mogoşanu au început jocul cu Jackye Nicolae şi Vali Badea, Wobay fiind lăsat pe banca de rezerve. Vali Badea şi Mihai Costea au semnat cele mai importante ocazii ale gazdelor, iar oaspeţii au contraatacat periculos prin Frăsineanu şi Claudiu Ionescu, dar Silviu Lung junior a fost la post

Firţulescu a ratat un penalti

Intrat la începutul reprizei a doua, Wobay a realizat cea mai importantă fază în ultimele minute de joc. Leonezul a pătruns în careu, a fost faultat şi arbitrul Sebastian Colţescu a dictat penalti. Firţulescu a şutat telefonat, iar portarul argeşenilor, Marius Popa, a reţinut balonul. Chiar dacă prestaţia craiovenilor nu i-a încântat pe suporteri, patronul Adrian Mititelu nu s-a arătat afectat de rezultatul partidei cu Inter Piteşti.

„Nu mă îngrijorează acest rezultat. A fost o reacomodare cu atmosfera şi temperatura de aici. Se vede că mai suferim la relaţiile de joc, dar echipa a făcut o pregătire foarte bună în această vară şi suntem în grafic. Urmează cel mai important meci al campionatului pentru noi, în care trebuie să ne reabilităm faţă de fani şi să ne răzbunăm faţă de cei care au vrut să transforme ratarea calificării în cupele europene în altceva“, a declarat Mititelu, imediat după meci.

Sistem ofensiv contra argeşenilor
Tehnicianul Ştiinţei, Daniel Mogoşanu, şi directorul tehnic, Nicolae Ungureanu au ales o partitură interesantă împotriva lui Inter Piteşti, Rose şi Wobay fiind lăsaţi pe banca de rezerve. Universitatea a început meciul în formula S. Lung jr. - Dănănae, D. Stoica, Găman, Şoavă - Prepeliţă, Dilevski, J. Nicolae - M. Costea, Fl. Costea, V. Badea. În repriza secundă au intrat Wobay, Firţulescu, Rose, Ologu şi Bărboianu.