Alegeri parlamentare 2020. Lista candidaţilor din Olt pentru Senat şi Camera Deputaţilor

Alegeri parlamentare 2020. Lista candidaţilor din Olt pentru Senat şi Camera Deputaţilor

Ultimele pregătiri pentru votul de duminică, 6 decembrie 2020 FOTO: arhiva Adevărul

Ne mai despart câteva ore de Alegerile Parlamentare 2020, scrutinul care va duce în parlament 136 senatori şi 329 deputaţi, trei senatori şi şase deputaţi fiind desemnaţi în urma voturilor exprimate în judeţul Olt.

Ştiri pe aceeaşi temă

 

În judeţul Olt sunt organizate 380 de secţii de votare, numărul alegătorilor înscrişi în listele permanente fiind 360.528. În secţii au ajuns  1.900 ştampile cu menţiunea „Votat“ şi 380 ştampile de control, alături de restul materialelor electorale şi de materialele de protecţie sanitară distribuite, ca şi la alegerile locale de la sfârşitul lunii septembrie.

Lista candidaţilor pentru Alegerile Parlamentare 2020 - judeţul Olt

Iată şi cine vă cere votul în judeţul Olt, aceasta fiind ordinea în care formaţiunile apar pe buletinul de vot, cu menţiunea că pe buletinul pentru Senat sunt 13 opţiuni, în vreme ce pentru Camera Deputaţilor, 30.
1. Uniunea Democrată Maghiară din România
Senat – József Ambrus, Csaba Loránd Imre, György Dimény, Enikö Mária Bartók, Zsolt Fejér
Camera Deptaţilor – János Para, Maria Tarczali, Nándor Gáj, Csaba Cseh, István barna Jakab, András Levente Fazakas, István Oláh, Miklós Orbán

2. Alianţa USR-PLUS
Senat – Florea Cîrstea, Emil Rece, Ovidiu Stănilă, Cătălin Văduva, Carmen Rusu
Camera Deputaţilor – Fănel Bădici, Adriana Preda, Cătălin Ionuţ Pîrlogea, Dragoş Daniel Neacşa 

3. Partidul PRO România
Senat – Bogdan Alexandru Trifan, Nicuşor Briceag, Teiu Păunescu, Constantin Necşuţ, Narcizel Ion Prundeanu
Camera Deputaţilor – Mihai Niţă, Marius Bălaşa, Viorel Octavian Stănescu, Vasile Popa, Silviu Mihai Cîrloganu, Emil Popescu, Mirela Costache, Tiberiu Mircea Pană  

4. Partidul Naţional Liberal
Senat – Liviu Dumitru Voiculescu, Gheorghe Alin Sorin Ciucu, Ion Voicu, Elisabeta Miruna Vulcănescu, Adrian Mulţescu
Camera Deputaţilor – Gigel Sorinel Ştirbu, Ana Maria Ciauşu, Gabriel Ionuţ Stanciu, Alexandru Mihai Cacoveanu, Marian Viorel Anghel, Paulică Munteanu, Marian Viorel Tudorică, Cristian Constantin Pavel

5. Partidul Social Democrat
Senat – Paul Stănescu, Siminica Mirea, Costin Şerban Cernat, Sorin Cristian Brătoi, Mariana Matei
Camera Deputaţilor – Marius Ionel Iancu, Ion Cătălin Grecu, Florin Ionuţ Barbu, Adrian Ionuţ Chesnoiu, Emil Florin Albotă, Cornelia Sulger, Cosmin Floreanu, Ion Adrian Bărbulete

6. Partidul Mişcarea Populară
Senat – Marian Cătălin Militaru, Vanina Elena Badea, Florin Silviu Tănasie, Carlla Daniela Sora, Mariana Marinescu
Camera Deputaţilor – Jenel Copilău, Haralambie Mariţa, Daniel Cristian Broboană, Adrian Tălăban, Mirela Pîrvuleţu, Cristian Bîrlădeanu, Ionuţ Babadac, Valeriu Gogoţ Teodorescu, Ionuţ Gabriel Goncea

7. Partidul Noua Românie
Senat – Alexandru Ilie
Camera Deputaţilor – Ana Maria Năstase

8. Alianţa pentru Unirea Românilor
Senat – Cristian Văduva, Cristiana Balaci, Marian Mitruţ, Constanţa Ceauşene, Mircea Zofei
Camera Deputaţilor – Octavian Marius Stancu, Remus Nicolae Băbiceanu, Damiana Ionela Bou, Dorinel Constantin Crăciunescu, Ervin Ionuţ Magiu, Constanţa Stancu, Alexandru Răduţ, Costel Necşulea

9. Partidul România Mare
Senat – Teodor Moga, Gheorghe Bădiţă, Maricela Parschiva Buicescu, Constantin Augustin Zbora Ciurel, Ioana Ciurel
Camera Deputaţilor – Daniela Ciurel, Dinu Constantin Zbora Ciurel, Maria Ciobanu, Ion Dabu, Nicolae Nicolae, Marian Ţenea, Lucian Marinel Pătruţ, Anca Marina Gingir

10.  Partidul RE:START România
Senat – Dumitru Mugurel Crăciunică, Ioan Emilian Rădănuţ, Virginia Mirela Firoiu, Laurenţiu Dincă, Nicoleta Dumitraşcu
Camera Deputaţilor – Ovidiu Virgil Mareş, Laurenţiu George Chiriţă, George Truşcă, Iulian Dumitrescu, Cosmina Andreea Chiriţă, Floarea Vîntu, Nicoleta Vîlvoi, Ilie Dumitraşcu

11.  Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal)
Senat – Cristian Mihail Dumitrescu, Laurenţiu Mihai Prioteasa, Andronica Dănicioiu, Ionuţ Eugen Graţiel Spulbăr, Daniel Octavian Aliman
Camera Deputaţilor – Smaranda Olimpia Stroe, Daniel Cristian Bărbuia, Mihăiţă Robert Nae, Aurel Marian Malacu, Ilinca Manu, Grigorică Saimac, Nicuşor Popa, Marius Ionuţ Sîrbu

12. Partidul Ecologist Român
Senat – Dica Milena Ciubucana, Cristian Ştefan Diaconu, Dănuţ Şerban, Georgeta Rînja, Iuliana Şerban
Camera Deputaţilor – Gabriel Marian Diaconu, Ionuţ Marius Ştefan, Cosmina Mihaela Rînja, Vasile Podaru, Ionela Isabelle Rînja, Emilia Elena Ciochină, Iulian Răzvan Joia, Silvică Şerban 

13. Partidul Socialist Român
Senat – Stan Mirea, Maria Cedică
Camera Deputaţilor – Vasile Velcu, Luigi Georgescu, Vasile Avram, Elena Duicu

Listele pentru Camera Deputaţilor sunt continuate pe buletin cu următoarele formaţiuni: 
14. Uniunea Democratică a Slovacilor şi Cehilor din România
15. Uniunea Armenilor din România
16. Asociaţia Macedonenilor din România
17. Uniunea Culturală a Rutenilor din România
18. Uniunea Democrată Turcă din România
19. Uniunea Polonezilor din România
20. Uniunea Sârbilor din România
21. Forumul Democrat al Germanilor din România
22. Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România
23. Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România
24. Uniunea Bulgară din Banat – România
25. Uniunea Ucrainienilor din România
26. Asociaţia Partida Romilor „Pro Europa”
27. Uniunea Croaţilor din România
28. Uniunea Elenă din România
29. Asociaţia Italienilor din România – RO.AS.IT
30. Asociaţia Liga Albanezilor din România

Vă recomandăm şi: Ciolacu, după problemele privind votul prin corespondenţă: Solicit demiterea de urgenţă a şefului Poştei Române

Voturi prin corespondenţă lipsă. Şeful AEP nu ştie dacă sunt pierdute sau blocate la poştă. USR-PLUS cere soluţii pentru ca oamenii să poată vota fizic

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările