FOTO VIDEO HC Caraş-Severin făcută KO la malul mării: ne-au scos handbalul din cap în 30 de minute!

0
Liderul s-a impus la diferenţă de 8 goluri

Deşi prima repriză a fost dominată de reşiţeni, care au reuşit performanţa înscrierii a 7 goluri consecutive şi au intrat în avantaj la pauză, în repriza doua Reşiţa nu a existat în joc!

Partidă spectaculoasă, cu răsturnări de situaţia şi mari diferenţe de scor la malul mării, acolo unde liderul părea să cedeze pentru prima oară în faţa elevilor lui Aihan Omer, deşi, până la final, partida s-a încheiat cu o diferenţă de 8 goluri pentru Constanţa. La HCM s-a simţit în prima repriză lipsa lui Ciutură şi Umet, care nici măcar n-au fost trecuţi pe foaie, în timp ce la Reşiţa lipsa lui Mihai Rohozneanu, accidentat, l-a obligat pe Omer să joace cu Nicuşor Negru, Ionuş Stan sau Marta.
O partidă a nostalgiei, atât Omer cât şi majoritatea jucătorilor îmbrăcând tricourile ambelor echipe, în decursul carierei. Debutul a aparţinut gazdelor, care îşi confirmau astfel statutul de lider, deşi puţin zdruncinat după părăsirea Ligii Campionilor, dar şi după egalul cu Odorhei. Csepreghi a marcat primul gol, iar parada lui Popescu a ajutat HC M-ul să se distanţeze din start. Ciubotariu a fost primul marcator al nostru, însă bâlbele din atacul nostru permit constănţenilor incursiuni pe contraatac, fructificate de Csepreghi şi Buricea. Abia în minutul 5 Adi Petrea reuşeşte să reducă din diferenţă, 5-2 pentru HCM. Lipsind coordonatorul de joc al HC Caraş_Severin reşiţenii au jucat cu Petrea în centru, şi cu doi pivoţi pe semicerc, Pârâianu şi Irimescu. Cel din urmă trebuie remarcat ca un excelent executant al loviturilor de pedeapsă, având o singură ratare în decursul întregii partide.

Time Out cerut de Omer în minutul 8
În minutul 6 Reşiţa are prima lovitură de pedeapsă şi se apropie la 2 goluri de HCM (3-5). Din păcate Cuciula expune din nou echipa oaspete, cu un fault de 7 m, însă Iulian Andrei debutează cu o serie de parade, care au ajutat Reşiţa să încheie prima repriză în avantaj. Tânărul portar a făcut o figură bună, reuşind ca majoritatea partidei să fie urmărită de C. Ionescu de pe bancă. În repriza secundă, însă, inspiraţia lui Andrei s-a mai diminuat, dar nu a fost ajutat nici de colegii de echipă, Reşiţa înscriind doar de 8 ori în repriza secundă, în timp ce gazdele au marcat nu mai puţin de 18 goluri!
Urmează două serii de recuperări şi contraatac ale gazdelor, prin Buricea şi sârbul Angelovski, Constanţa distanţându-se la 4 goluri (7-3) iar Aihan Omer fiind forţat ca în minutul 8 să ceară primul Time Out. Acum „Turcul“ schimbă strategia, înlocuindu-l pe Tucanu cu Demis Grigoraş şi menţinându-i pe Irimescu şi Pârâianu la semicerc. Acum este momentul de maximă forţă pentru HC Caraş-Severin care reuşeşte să înscrie consecutiv de 7 ori, fără ca HCM să mai tragă la poarta Reşiţei. Irimescu declanşează seria, în timp ce Cuciula şi Ciubotariu de 2 ori înscriu pe recuperare şi contraatac, Ciobi făcând chiar spectacol cu golurile marcate. La disperare, în minutul 11 este rândul Constanţei să ceară Time Out şi să le spună jucătorilor „hai în apărare!“. Inutil însă căci, deşi în minutul 12 Demis Grigoraş aruncă în Popescu, iar Andrei îşi începe seria de parade, un fault de galben al lui Simicu aduce Reşiţei un penalti transformat de Irimescu, apoi două goluri ale lui Demis Grigoraş şi Irimescu, intercalate de două ratări ale lui Buricea şi Şimicu, la care Iulian Andrei s-a dovedit în maximum de formă.

Reşiţa reuşeşte 7 goluri consecutive
Toate acestea fac ca în minutul 17 scorul să fie de  8-10 pentru Constanţa, iar Reşiţa să înscrie 7 goluri consecutive, e drept 2 din lovituri de la 7 m. Urmează două reuşite ale gazdelor prin Angelovski şi Sadoveac şi o ratare a lui Ciubotariu după o recuperare frumoasă, dar şi Csepreghi ratează, iar HC Caraş-Severin este salvată de o lovitură de la 7 m transformată de Ghiţă Irimescu, chiar dacă în poarta gazdelor intrase Rudi Stănescu. Toma îl solicită din nou pe Andrei, care apără o lovitură de pe extremă, dar Sadoveac înscrie cu o aruncare de la 12 m şi scorul devine 10-11. Reşiţa pierde posesia iar Buricea pe contraatac aduce egalarea în minutul 23, pentru ca în acelaşi minut Tucanu să desprindă Reşiţa, iar Iulian Andrei să apere o lovitură de penalizare a lui Sadoveac.
Deşi a făcut un joc bun Demis Grigoraş a avut şi câteva aruncări apărate, reuşind să înscrie doar două goluri, fapt ce-l determină pe Omer să joace cu Vaidasigan în centru şi Pârâianu şi Irimescu rămânând pivoţi. În minutul 28 Irimescu îl învinge din nou pe Rudi Stănescu de la 7 m, iar după ce Stavrositu ratează, Sebi Pârvan reuşeşte un gol spectaculos de la 9 m, scorul fiind în minutul 29 de 11-15 pentru HCM. Sadoveac reduce din diferenţă în ultimul minut, dar Petrea se grăbeşte şi înscrie cu o aruncare de pe picioare, însă Reşiţa e neatentă şi Buricea stabileşte scorul primei reprize: 13-15 HCM Constanţa-HC Caraş Severin.

Repriza secundă a aparţinut în totalitate liderului
Partida secundă aparţine în totalitate gazdelor, Reşiţa practic neexistând nici în joc, nici pe contre. Rezultatul pare să fi fost ales de Omer care a decis să îşi fortifice tinerii şi să compenseze lipsa lui Rohozneanu cu Nicuşor Negru, Marta şi Demis Grigoraş, care nu prea au reuşit să facă faţă unor jucători de Liga Campionilor, cum au fost greii Constanţei.
Sadoveac, Val, Buricea desprind Constanţa pe tabela de marcaj în timp ce Petrea îl ia la ţintă pe Popescu. Cu cel mai înalt pivot, spaniolul Sanchoval măsurând 2,08 m, Constanţa continuă să înscrie în timp ce Omer îl pune pe Nicuşor Negru coordonator de joc. Abia în minutul 39 Reşiţa prin Nicuşor Negru marchează primul gol al reprizei secunde, scorul devenind 16-18. Angelovski şi Cricioiotu reuşesc două duble de excepţie în timp ce Irimescu ratează un 7 m în faţa lui Rudi Stănescu. Reşiţa este penalizată şi ea, dar Csepregi îl învinge pe Andrei şi scorul devine 23-16 iar HC Caraş-Severin a reuşit să înscrie un singur gol în prima jumătate a reprizei secunde. Deşi Omer îl avea la îndemână pe Ionuţ Stan, acesta a intrat abia în ultimele 5 minute de joc şi fără rezultate notabile. HCM se apără avansat şi reuşeşte să blocheze total HC Caraş-Severin care trece printr-o lipsă de inspiraţie totală şi este penalizată de mai multe ori pentru joc pasiv. De altfel Negru, Marta sau Stan nu au putut ţine piept experimentaţilor jucători ai Constanţei, iar Grigoraş a avut şi el momente în care a fost pus în dificultate de masivii jucători ai echipei gazdă. Trebuie totuşi notat că tânărul Tudor Marta reuşeşte un gol pe final, dar Csepreghi stabileşte rezultatul final 31-23 pentru HCM Constanţa.
Ar mai fii de remarcat că partida a fost extrem de săracă în eliminări, primele 30 de minute ale partidei curgând fără nici o eliminare de 2 minute!