Municipiul Focşani va avea încă doi cetăţeni de onoare

0

Antrenorul de tir Adrian Alaci şi fostul campion internaţional de judo, Adrian Croitoru, vor fi declaraţi cetăţeni de onoare în şedinţa de joi a consiliului local.

Două mari personalităţi ale sportului vrâncea, Adrian Alaci şi Adrian Croitoru, vor fi recompaensaţi joia viitoare cu titlul de cetăţean de onoare al municipiului Focşani.
Adrian Alaci, în vârstă de 73 de ani, este antrenorul care  care a pregătit cei mai buni trăgători ai planetei, campionul olimpic Alin Moldoveanu şi Olimpiu Marin.

Datorită rezultatelor pe care sportivii săi le-au obţinut în marile competiţii internaţionale, profesorul focşănean Adrian Alaci a fost timp de patru ani selecţionerul Lotului Olimpic de tir al României.

Adrian Alaci a fost sportiv de performanţă doar cinci ani, între anii 1968 şi 1973.

A câştigat de două ori Cupa României la individual la puşcă, iar în 1973 a hotărât să se apuce de antrenorat.
Este maestru emerit al sportului, titlu pe care l-a primit datorită performanţelor de excepţie pe care le-a avut în bogata sa carieră:

Adrian Croitoru are 45 de ani şi este antrenor la Dinamo Bucureşti. A fost de 11 ori campion naţional şi niciun un alt judoka din România nu a reuşit până în prezent nici măcar să se apropie de numărul de medalii obţinute de focşănean. Are  peste 200 de medalii cucerite la diferite competiţii interne şi internaţionale. Pe plan internaţional, a cucerit medalia de aur de la Campionatul European din Polonia la categoria 90 de kilograme, dar are în palmares  multe alte medalii de argint şi bronz la Campionatele Europene şi Mondiale.

La loc de cinste în plamaresul sportivului sunt cele cinci medalii de aur obţinute la Cupele Moniale de la Buapesta, Roma, Seul, Varşovia şi Paris.
“Marele meu regret este că nu a m-am clasat pe podium la niciuna dintre cele trei ediţii de Jocuri Olimpice la care am partipat. Am fost furat de două ori a rând, iar a treia oară am fost accidentat”, spunea într+un interviu pentru Adevărul marele sportiv.