Victorie a handbalistelor din Buzău, în a 9-a etapă a Diviziei A

0
BUZAU

Ieri, într-un meci contând pentru etapa a 9-a a Diviziei A la handbal feminin, a avut loc partida Ştiinţa Bacău - Handbal Municipal Buzău. Formaţia buzoiană a câştigat meciul cu scorul de 24-35.

Partida de la Bacău a fost una dominată de la început până la final de gruparea buzoiană. Astfel, dacă la jumătatea primei reprize, elevele lui Romeo Ilie aveau un avantaj de 4 goluri, la pauză, scorul arătat de tabela sălii sporturilor din Bacău era 9-14.

În partea a doua, diferenţa de valoare dintre cele două echipe s-a văzut şi mai mult pe teren, handbalistele din Buzău reuşind chiar să facă spectacol.

Astfel, avantajul s-a mărit odată cu trecerea timpului iar în minutul 40, Handbal Municipal Buzău avea un avantaj de zece goluri. Şi fialul de meci a fost dominat autoritar de către oaspete, partida terminându-se cu scorul de 24-35. Pentru formaţia din Buzău, cele mai multe goluri au fost înscrise de Roxana Tabarcea, care a marcat de 8 ori în poarta băcăuancelor. Daniela Udrea şi Oana Bidaşcu au marcat câte şase goluri, în timp ce pivotul Mirela Vîlcu şi-a trecut în cont 5 reuşite.

Este a opta victorie pentru elevele lui Romeo Ilie în atualul sezon, trupa din Buzău fiind în fruntea clasamentului, cel puţin până mâine, când se dispută celelalte meciuri ale etapei. Sâmbăta viitoare, Handbal Municipal Buzău va întâlni în Sala Sporturilor cel mai puternic adversar, Danubius Galaţi. Câştigătoarea acestui derby se va instala confortabil în fruntea Seriei I a Diviziei A la handbal.