Gloria Buzău, la primul eşec în amicale

0
Muţiu încă nu a reuşit să înscrie în amicalele tari

Gloria Buzău şi-a încheiat stagiunea de pregătire montană de la Ciuta cu o nouă partidă de verificare, a treia din acest an pentru trupa lui Nicolae Anton. Astfel, pe stadionul sintetic din Crâng, „glorioşii" au primit vizita echipei de Liga a 3-a, FC Panciu, în faţa căreia a capitulat la limită , scor 0-1, singurul gol al partidei fiind marcat de Dobrescu în minutul 75.

Partida, chiar dacă amicală, a avut un început mult mai disputat în ceea ce priveşte intrările prin alunecare sau duelurile peste limita regulamentului. Oaspeţii l-au scos din sărite pe Nicolae Anton, care a intrat în dese rânduri în teren, gata să îşi apere elevii, dar în acelaşi timp să atragă atenţia centralului Laurenţiu că este un meci de verificare şi nu trebuie să permită asemenea gesturi.

Încet, încet spiritele s-au mai calmat şi fiecare echippă şi-a văzut de joc. La fel ca şi în celelalte amicale, Nicolae Anton a trimis în teren un prim 11, cu care probabil va ataca şi returul: Leu - Mândrean, Marin, Marincău, Lorincz, Lazăr, Popa, Boghiţoi, Otvos, Muţiu, Radu.

În repriza secundă au mai evoluat: Rădulescu, Mocanu, Joszef, Nicodim, Ursu, Chirvase, Rizea, Stan, Priescu, Negru, Bucur.

Faţă de duelurile cu Partizanul Merei şi Juventus Bucureşti, titularii nu au mai reuşit să marcheze fapt resimţit la final pe tabela de marcaj. Totuşi, în mitanul secund, la scorul de 1-0 pentru vrânceni, centralul Ionaşcu a anulat un gol al lui Negru, pentru un presupus fault în atac şi un penalty, solicitat de Priescu în ultimul minut, decizii ce l-au aprins din nou pe Anton.

„Chiar nu ştiu ce intenţie a avut acest arbitru care a fluierat numai pentru adversar. Probabil că a urmărit să ne pregătească psihic pe noi pentru campionat şi nu am ştiut asta".

„În acest meci am urmărit mai mult să văd la ce parametri stăm după stagiul de pregătire, de două săptămâni de la Ciuta. Se vede o stare de oboseală la ei dar, una peste alta, stăm bine după acest cantonament. Tehnico-tactic nu mă pronunţ pentru că am jucat pe zăpadă şi nu ne-am exprimat aşa cum ne-am fi dorit", a încheiat declaraţiile de după meciul cu FC Panciu, Nicolae Anton.

În altă ordine de idei, elevii lui Anton au liber până miercuri, , după care vor face un stagiu de pregătire locală, fiind programate şi câteva jocuri amicale, cel mai important fiind cel cu Pandurii, la Târgu Jiu, pe 13 februarie.