Încă o medalie de aur, pentru pugilista buzoiană Steluţa Duţă

0

Federaţia Română de Box a organizat săptămâna trecută, la Iaşi, ediţia cu numărul 41 a Centurii de aur, competiţie internaţională. Buzoianca Steluţa Duţă a reuşit să câştige medalia de aur la categoria 51 de kilograme. În finală, Steluţa a învins-o pe colega sa de lot, Lăcrămioara Perijoc. În aceeaşi competiţie, Mihai Nistor a reuşit o victorie de răsunet înainte de plecearea la Jocurile Olimpice.

Ediţia cu numărul 41 a competiţiei „Centura de aur” s-a desfăşurat în acest an în Sala sporturilor din Iaşi. Evenimentul a reunit la start aproximativ 80 de sportivi din 13 ţări.

Buzoianca Steluţa Duţă, legitmată la CSA Steaua Bucureşti, a reuşit să câştige medalia de aur la categoria 51 de kilograme. În finală, Steluţa a reuşit să câştige cu scorul de 2-1 împotriva colegei sale d ela lorul national, Lăcrămioara Perijoc.

Mihai Nistor, singurul pugilist român calificat la Jocurile Olimpice de la Rio, a reusit o victorie de moral in finala turneului international "Centura de Aur". Nistor a cucerit trofeul la categoria 91 de kilograme dupa ce l-a invins in finală pe croatul Filip Hrgovic, scor 2-1, la finele unui meci electrizant, care a ridicat publicul in picioare. Hrgovic este campion european en titre, titlu cucerit anul trecut in Bulgaria.

La Europene, fusese si ultima intalnire dintre cei doi, insa atunci s-a impus croatul, tot cu 2-1. Foarte probabil, cei doi puigilisti se vor în fazele finale şi la Jocurile Olimpice de la Rio.