FC Braşov a spulberat şansele Rapidului la Europa League

0

Giuleştenii au remizat la Braşov, luându-şi definitiv adio de la speranţele într-un sezon în Liga Europa. Rapid nu a putut profita de egalul dinamoviştilor în partida cu Astra şi se luptă acum cu Oţelul pentru poziţia a şaptea.

Giuleştenii au început slab întâlnirea de la Braşov, în nota evoluţiilor din retur. În deplasări cel puţin, Rapidul a scârţâit şi în meciuri mult mai uşoare decât cel de la Braşov.

Elevii lui Viorel Moldovan, un antrenor căruia Rapidul i-a rămas la inimă, au deschis scorul prin Roman în minutul 26, un fotbalist care a făcut ce a vrut cu Vladimir Bozovic pe partea sa. La faza golului însă, a reuşit să-l păcălească pe veteranul Iencsi şi să-l execute cu sânge rece pe Bornescu cu un şut la colţul lung din interiorul careului.

S-au încins spiritele

Nici măcar urletele lui Andone de la margine sau golul de 2-2 al celor de la Astra pe terenul lui Dinamo nu au putut să-i trezească la realitate pe alb-vişinii. De la cabine, giuleştenii au ieşit la fel de slab motivaţi şi în loc să dea totul în acest meci decisiv au sărit la gâtul adversarilor. Lazăr şi Nicolae Grigore au uitat de prietenia mai veche şi s-au îmbrâncit după o intrare dură a fostului rapidist, iar Să punaru, cel mai huiduit om al meciului, a continuat şi el scandalul cu brazilienii de la Braşov.

Intrarea lui Ilie Iordache avea să aducă şi cea mai periculoasă ocazie a rapidiştilor. După o incursiune pe partea dreaptă, jucătorul lui AEK Atena a centrat pentru „Săpun", care a trimis cu capul direct în transversală. A fost cam singura şi ultima ocazie a rapidiştilor, până în ultimul minut de prelungire, când Roman le-a făcut cadou o lovitură de pedeapsă, punând mâna pe minge. Penalty transformat de Săpunaru, care aduce un punct Rapidului, un punct care mai contează însă doar în lupta pentru locul şapte cu Oţelul.

1-1

FC Braşov: Mincă - Rui Duarte, Abrudan, Oros, Ezequias - Roman, Cristescu (Miranda 66), N. Grigore, Munteanu - Sburlea (Ilyeş 73), Hadnagy. Antrenor: Viorel Moldovan.

Rapid: Bornescu - Săpunaru, Fernandes, Iencsi, Bozovici (Ciz 57) - Matici, Lazăr, Spadacio, Herea (I. Iordache 57), Grigorie - Răduţă. Antrenor: Ioan Andone.

Goluri: Roman 26 / Săpunaru 90+3 - pen
Eliminaţi: Răduţă (86), Roman (90+3)
Stadionul „Tineretului": 3.000
Arbitru: Georgian Ionescu