Hunedoara: Le arată ruşilor filtrul eco pentru cai putere

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Hunedoara: Le arată ruşilor filtrul eco pentru cai putere

Inventatorul devean a câştigat mai multe medalii de aur la concursuri internaţionale de profil.

Ediţia 2009 a Salonului Internaţional de Inventică de la Moscova reuneşte peste 600 de invenţii din întreaga lume. Printre acestea se va regăsi şi o invenţie ce aparţine unui devean. Este vorba despre Corneliu Birtok-Băneasă, care a realizat un filtru multifuncţional de aer.

,,Pe lângă filtrare, aerul estel prerăcit, îi este crescută viteza, astfel încât motorul maşinii să funcţioneze mai bine, arderile să fie mai complete, iar emisiile de poluanţi să scadă”, a declarat deveanul. Altfel spus, dacă foloseşti filtrul pe care acesta l-a inventat, nu trebuie să calci pedala de acceleraţie prea tare. 

Pe lângă filtrul hunedorean, la Moscova vor fi prezente alte nouă invenţii româneşti. Corneliu Birtok-Băneasă se aşteaptă la un rezultat bun, întrucât primul său filtru l-a realizat în urmă cu aproximativ şapte ani de zile. De atunci, caută tot timpul idei noi pentru a le pune în practică.

Sprijin de la Consiliul Local

Pentru că nu are suficienţi bani să participe la concursul de la Moscova, deveanul a pus pe picioare o asociaţie nonprofit. Astfel a putut obţine finanţare de la Consiliul Local Deva de 4.000 de lei, bani ce vor fi folosiţi pentru transport şi cazare. După Salonul de la Moscova, care va avea loc în august, Corneliu Birtok-Băneasă intenţionează să participe la o altă competiţie, la Zagreb.


Medalii de aur şi argint
Invenţia multifuncţională ,,Filtru supraaspirant inversat” a fost premiată cu aur la Salonul Internaţional Eureka de la Bruxelles, din 2008, respectiv Salonul Inventika de la Bucureşti, acelaşi an. Totodată,  a fost medaliată cu argint la Geneva, la începutul acestui an.

Mai multe pentru tine:
Motivul despărțirii dintre Dan Bittman și Liliana Ștefan, mama celor trei copii ai artistului: „De asta s-a și ajuns unde s-a ajuns”
Copiii care merg la școală cu ghiozdane goale, manuale lipsă și haine insuficiente: „Pentru mulți rămâne un loc al stresului și rușinii.” Studiul care dezvăluie realitatea cruntă
Regele care n-a reușit să-și consume noaptea nunții a devenit marea rușine de la Palat. De ce și-a respins regina timp de șapte ani
Satul din România care are un singur locuitor: „Nu a vrut în ruptul capului să plece”
Scandalul în urma căruia Chivu a fost făcut „țigan” în Italia. Românul, bântuit de „Bătrâna Doamnă”
Daciana Sârbu și-a refăcut viața după divorțul de Victor Ponta. Cine este bărbatul care l-a înlocuit pe fostul premier al României?
Aşa arată acum şcoala unde s-a filmat celebra peliculă „Liceenii”. Clădirea liceului „Alexandru Ioan Cuza” din București a rămas doar un schelet de beton
Catherine Zeta-Jones, pusă la zid din cauza unui comentariu deplasat despre un băiat de 12 ani
În urma asasinării șocante a lui Charlie Kirk, rămân în urma sa, îndurerați, o soție și doi copii
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Singurul dictator sovietic înlăturat din funcție: «Hrușciov a demascat cultul lui Stalin după moartea lui, iar noi demascăm cultul lui Hrușciov cu el în viață»