Simona Halep a învins-o pe Monica Niculescu la turneul de la Bruxelles

0
Simona Halep

Ocupantă a locului 49 în clasamentul WTA, Simona Halep a avut nevoie de numai 83 de minute pentru a trece, cu 6-1, 6-1, de Monica Niculescu (locul 34 WTA), într-un meci din turul doi al turneului de la Bruxelles, dotat cu premii totale de 637.000 de dolari.

Halep a început meciul cu un break, iar Niculescu a reuşit pentru prima dată să-şi fructifice serviciul la scorul de 4-0 pentru adversara sa, care a câştigat setul întâi cu 6-1. În setul secund, echilibrul s-a rupt printr-un break reuşit de Halep la scorul de 2-1.

Halep, 20 de ani, şi Niculescu, 24 de ani, nu se mai întâlniseră până miercuri în circuitul WTA.

Simona Halep şi-a asigurat, prin victoria repurtată, un cec în valoare de 16.375 de dolari şi 120 de puncte WTA.

În sferturile de finală, Halep o va întâlni pe învingătoarea dintre Yanina Wickmayer (Belgia), locul 36 WTA, şi Dominika Cibulkova (Slovacia), locul 16 WTA şi cap de serie numărul 4.