România rezistă 45 de minute cu Norvegia, dar pierde la scor! Tricolorele continuă  în Main Round cu zero puncte

0
neagu

Naţionala de handbal feminin a României a încheiat, luni, cu o înfrângere dureroasă grupa D a CE din Danemarca, scor 20-28 (13-13),

România avea toate motivele să se teamă de ultimul meci din grupă. Norvegia, considerată una dintre principalele favorite la câştigarea trofeului, jucase entuziasmant în primele două partide de la tunreul final, în urma cărora acumulase maximum de puncte şi un golaveraj năucitpr +32. De partea cealaltă, tricolorele nu impresionaseră  nici prin joc şi nici prin rezultate, fetele antrenate de Bogdan Burcea înregistrând un eşec cu Germania şi o victorie, conturată în ultmele minute, cu Polonia.

Doar că pe teren lucrurile au stat cu totul altfel. Româncele s-au luat la trântă cu adversarele ei încă din primul minut şi a reuşit să revină de fiecare dată când părea că sunt depăşite de situaţie. Începutul meciului a fost echilibrat, 5-5 (minutul 9), după care Norvegia a înscris de 3 ori la rând în mai puţin de 3 minute. România nu s-a clătinat şi a închis culoarele către propria poartă şi a reuşit egalarea 8-8 (16). Profitând şi de o superioritate numerică,  nordicelor au trecut la cârma jocului şi au ajuns să conducă cu 4 goluri 12-8 (20). Fetele noastre nu s-au pierdut cu firea, au redus treptat din diferenţa şi au intrat la vestiare la egalitate 13-13.

Partea secundă a debutat cu multe erori în ambele tabere. S-a înscris puţin în primele 10 minute, dar la finalul acestora România era în avantaj 16-15 (40). A fost momentul în care norocul ne-a părăsit cu desăvârşire. Greşeiile neforţate pe atacurile poziţionale, o bară şi 2 lovituri de la 7 metri ratate (Neagu şi Buceschi) au cântărit greu în economia jocului şi nordicele s-au dus iar la 4 lungimi, 23-19 (50). Chiar dacă Dedu a făcut minuni în poartă, România nu s-a mai putut apropia de adversare şi, pe fondul unei căderi totale (niciun gol marcat în ultimele 9 minute), a pierdut la 8 goluri, 28-20.

Marcatoarele tricolorele au fost Ostase 6 goluri, Buceschi 4, Neagu 4, Popa 3, Laslo 2, Iuganu 1.

Puţin mai devremre, în celălalt meci din grupă, Germania şi Polonia au terminat la egalitate, 21-21. În urma acestor rezultate, Norvegia se califică cu 4 puncte în grupa principală, Germania merge cu 2 puncte, în timp ce România ajunge acolo cu tolba goală.

Partidele din Main Round se vor disputa între 10-15 decembrie, iar următorul meci al României va fi  joi, împotriva formaţiei care va termina pe locul 2 în Grupa C.

Citeşte şi De ce România are şanse infime să prindă semifinalele la CE de handbal! Ce urmează pentru naţionala feminină