"Magic" Mutu

0

* Internationalul roman a reusit, sambata, sa inscrie doua goluri pentru Chelsea, salvandu-si echipa pentru a treia oara consecutiv in acest sezon * Compatriotul nostru a inscris al patrulea gol in trei meciuri, fiind golgeter-ul formatiei sale

Presa engleza este in extaz si se intrece in laude la adresa noului star al englezilor de la Chelsea, internationalul roman Adrian Mutu. "Magicul Mutu ridica podul", scrie cotidianul "The Independent", un joc de cuvinte in care apare si termenul Bridge (pod, in limba engleza), aluzie la numele stadionului pe care joaca Chelsea, "Stamford Bridge". Desi circumspecti in momentul in care miliardarul rus Abramovici a platit pentru el 24 de milioane de euro, fanii celor de la Chelsea l-au adoptat pe Mutu dupa primul sau meci, iar de sambata internationalul roman este, definitiv, idolul cartierului londonez. Ca de obicei, meciurile pe teren propriu jucate de elevii italianului Claudio Ranieri incep cu imaginea unui dezastru si se termina, gratie magiei lui Adi Mutu, cu un succes, care ii obliga pe cei peste 40.000 de fani care vin la fiecare meci al echipei lor favorite sa aplaude ca la opera. Minute in sir, in semn de respect si pretuire. Ca de fiecare data, starul a fost Adi Mutu, romanul care face miracole ori de cate ori Chelsea sufera. Asa s-a intamplat in etapa a doua, cand a inscris golul cu care Chelsea a castigat meciul cu Leicester cu 2-1; asa s-a intamplat in etapa a patra, cand Adi a inscris golul de 1-1 in partida cu Blackburn, terminata la final 2-2, si, in fine, asa s-a intamplat sambata, cand internationalul roman a inscris de doua ori, in minutele 37 si 75, pentru a duce scorul de la 1-1 la 3-1, scorul final al partidei cu Tottenham fiind 4-2. Mutu a reusit, cu cele doua goluri de sambata, sa ajunga la cota de patru reusite in actuala editie de campionat, fiind, in acest moment, golgeter-ul englezilor de la Chelsea.