Simona Halep - Katerina Siniakova, finala turneului din China. Incident neprevăzut apărut în această dimineaţă

0

Simona Halep, locul I WTA, a câştigat a doua oară turneul de categorie WTA International Shenzhen Open, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, cu scorul de 6-1, 2-6, 6-0, pe deţinătoarea titlului, sportiva cehă Katerina Siniakova, locul 47 WTA şi cap de serie numărul 6. Acesta este al 16-lea trofeu din cariera jucătoarei române.

Desfăşurarea LIVETEXT a partidei

Din cauza ploii, finalele de la Shenzhen au fost mutate într-o sală. E un plan de avarie al chinezilor, care nu pot asigura însă transmisia tv de acolo.

VIDEO Gest de mare campioană făcut de Simona Halep, în ciuda ploii care a stricat programul zilei la Shenzhen

Meciul, care urma să fie transmis de Digi Sport, nu a fost televizat şi s-a desfăşurat fără spectatori, de la ora 12.40. Cei care sunt prezenţi la arena centrală îşi vor primi banii pe bilete înapoi.

Plouă din nou la Shenzhen, astfel că meciul va fi amânat din nou

Organizatorii au anunţat că partida va începe la ora 10.45.

Ploaia s-a oprit şi meciul ar putea începe la ora 10.00

Finala turneului de la Shenzhen a fost amânată până la 09.45, din cauza ploii care cade în oraşul chinez. Organizatorii au amânat iniţial meciul cu o oră, până la 09.00, dar condiţiile meteo nu s-au îmbunătăţit.

Halep şi Siniakova s-au întâlnit o singură dată, anul trecut, în turul al treilea, partidă terminată cu victoria jucătoarei din Cehia, care s-a impus cu 6-3, 4-6, 7-5.

Simona Halep a câştigat turneul în 2015, iar Katerina Siniakova în 2017.