Corespondenţă de la US Open: Simona îşi revede coşmarul spaniol. De ce meciul ei din optimi se anunţă a fi unul infernal

0
halep

Simona va juca astăzi (după ora 18.00) în optimile de la US Open. Adversara îi va fi Carla Suarez Navarro (12 WTA) în faţa căreia a pierdut în precedentele două dueluri din turneele de Mare Şlem.

După ce a gonit spre turul III ca pe autostradă, Simona Halep a început să dea de drumul denivelat al fazelor superioare de la US Open.

Ocupanta locului 5 WTA n-a cedat niciun set în confruntările cu Flipkens (6-0, 6-2) şi cu Safarova (6-3, 6-4) în care a stat pe teren, cumulat, două ore şi jumătate. Al treilea meci însă, cel cu Timea Babos (Ungaria, 34 WTA), a durat aproape cât precedentele două: 2 ore şi 10 minute. Au fost 130 de minute intense în care Simona a fost pentru prima dată în corzi la această ediţie de la US Open.

După un prim set luat în 25 de minute, scor 6-1, unguroaica a revenit în joc, a egalat la seturi, 6-2, iar în decisiv s-a distanţat la 3-1, având apoi şi mai multe mingi de break. Un car de nervi – a primit avertisment pentru că şi-a distrus racheta, dând cu ea de pământ – Simona a reuşit să revină nesperat în meci, obţinând calificarea în optimi după o dublă greşeală a adversarei. A fost 6-4 în decisiv şi până şi Halep s-a arătat surprinsă de modul admirabil în care a gestionat o situaţie critică.

„Nu ştiu cum am revenit. N-am jucat cel mai bun tenis, dar am luptat până la final pentru fiecare minge. Am făcut tot ce am putut şi mă bucur că am putut termina acest meci în stilul meu. A fost greu din punct de vedere emoţional în final, au fost momente dificile pentru mine, dar am revenit de la 40-15 pentru ea. Mă simt mai bine, mai puternică din punct de vedere psihic, simt că sunt într-o formă foarte bună acum, îmi simt picioarele şi vreau să dau tot ce e mai bun când intru pe teren“, a comentat constănţeanca de 24 de ani.

Un singur eşec pe hard, dar la US Open

Pentru Halep urmează duelul cu Carla Suarez Navarro (Spania, 12 WTA) din optimi. Cele două s-au întâlnit de zece ori până acum, fiecare obţinând cinci victorii.

Acum însă, Simona e mare favorită dintr-un simplu motiv: spanioloaica e jucătoare de zgură, iar în patru din cinci meciuri pe hard, românca s-a impus. Pe de altă parte, singurul eşec suferit de Simona pe ciment în faţa lui Suarez Navarro a venit tocmai la US Open, în 2011.

Iberica a bătut-o pe Halep şi într-un alt turneu de Grand Slam, în 2013, la French Open. Suarez Navarro e într-o revenire de formă acum ceea ce reiese şi din faptul că, anul trecut, a ieşit încă de la primul tur la Australian Open, Wimbledon şi US Open pentru ca, în 2016, să nu părăsească niciun turneu de Mare Şlem mai devreme de optimi.

„Am jucat mereu partide dificile cu ea, o cunosc destul de bine. Mă aştept la un meci greu, sunt optimile de finală şi toate partidele sunt dificile la un Grand Slam. Voi încerca să dau totul şi să câştig dacă pot“, a prefaţat Halep meciul cu Suarez Navarro.

La rândul ei, spanioloaica de 28 de ani a spus la Eurosport: „Am jucat des cu Simona, au fost meciuri bune, ne-am şi pregătit împreună, ne cunoaştem foarte bine una pe cealaltă. Va trebui să fiu foarte bine pregătită pentru acel meci şi va fi interesant. N-am de gând să pierd în sferturi sau în optimi. Îmi doresc mai mult dacă tot am ajuns în a doua săptămână a turneului. Vreau să joc finala“.

235.000 de dolari şi 240 de puncte WTA va primi Simona Halep pentru calificarea în optimile US Open 2016.   0 seturi a pierdut Suarez Navarro la US Open 2016: 6-0, 6-0 cu Pereira (136 WTA), 6-1, 6-4 cu Jankovici (40 WTA) şi 6-4, 6-3 cu Vesnina (20 WTA).