FC Vaslui-FC Braşov 1-1. Balint nu a reuşit să-şi resusciteze elevii

0
Adrian Porumboiu nu s-a supărat pe Balint FOTO:adevarul

Balint a debutat cu un egal pe banca tehnică a Vasluiului, care nu a reuşit decât un egal pe teren propriu în faţa formaţiei FC Braşov, scor 1-1, după ce oaspeţii au condus încă din minutul 4.

Cu o singură victorie în şapte meciuri, FC Vaslui îşi continuă căderea în clasament. Nici înlocuirea lui Viorel Hizo cu Gabi Balint, revenit ca antrenor în Liga I, după patru ani, n-a putut „resuscita“ formaţia galben-verde.

Vasluienii au fost conduşi încă din minutul 4 al meciului cu FC Braşov, atunci când Danquah a înscris cel mai simplu gol din cariera sa, cu pieptul, după ce balonul i-a revenit din bară.

De aici a început cursa nebună a vasluienilor în căutarea egalării, care a venit abia în repriza a doua, în minutul 74, prin Charalambous, care a înscris cu o lovitură de cap în urma unui corner.

„Toţi suntem vinovaţi“

Noul tehnician al formaţiei vasluiene, Gabi Balint, a fost extrem de supărat la finalul meciului şi a spus că nu se aştepta să piardă acest meci. „Sincer, chiar nu mă aşteptam să pierdem acest meci. Am început prost şi am primit şi gol repede, pe o greşeală gravă a apărării. Repriza a doua a fost mai bună, am avut şi 3-4 ocazii clare. Toţi suntem vinovaţi pentru acest egal. Nu e nimic pierdut, trebuie să mergem înainte“, a spus Balint la conferinţa de presă de după meci.

FC Vaslui ocupă locul 6 cu 41 de puncte, la şase puncte de poziţia a 3-a, ultima care duce în Liga Europa. De partea cealaltă, FC Braşov e pe 9 cu 35 de puncte.