Timişoara: Meci Poli - DVSC Debrecen 4-0(LIVE TEXT)

0

În primul meci contra campioanei Ungariei, Sabău a aliniat echipa a doua.

Fotbaliştii de la „Poli” joacă de la ora 10.30, primul din cele două partide împotriva campioanei Ungariei, DVSC Debrecen. Partida se dispută pe terenul unei universităţi din localitatea Debrecen. Tehnicianul Ioan Ovidiu Sabău a aliniat următorul 11. Taborda - Dudaş, Jitaru, Scutaru, Maxim - Popa, Abiodun, Ionescu, Chiţu - Mansour, Amuneke.

Minutul 5: şut Dudas de la 20 metri, portarul gazdelor a respins în corner.

Minutul 9: portarul maghiar respinge cu piciorul un şut al lui Popa.

Din primul "unsprezece" face parte si nigerianul Amuneke. Acesta va parasi clubul timisorean dupa ce LPF va ridica interdictia la transferuri, urmand sa semneze un contract cu National Madeira, din prima ligă portugheză.

Minutul 20. Gueye Mansour este faultat dur şi nu mai poate continua. Senegalezul a fost înlocuit de Winston Parks, care era în schema pentru meciul doi, din această seară. Antrenorul Ovidiu Sabău este nemulţumit de jocul dur al gazdelor. Mansour a fost transportat de urgenţă la spitalul din localitate, având probleme mari la genunchi.

Minutul 31. Portarul Taborda are şansă la un şut periculos al maghiarilor, balonul a trecut puţin pe lângă poartă.

Prima parte a meciului a fost dominat de jucătorii timişoreni, însă Debrecen a preluat iniţiativa pe finalul reprizei.

Minutul 40. Portughezul din poarta lui "Poli" intervine salvator la un şut violent al celor de la DVSC.

Minutul 45. Ratare Parks din 5 metri, chiar înainte de fluierul de final al reprizei.

Dupa 45 de minute, Poli şi DVSC Debrecen se află la egalitate, 0-0.

Campioana ungariei se pregăteşte pentru meciul din primul tur al preliminariilor Ligii Campionilor. DVSC Debrecen va juca pe data de 15 iulie, pe teren propriu, cu suedezii de la Kalmar FF

A început repriza a doua.

Minutul 47. O nouă intervenţie bună a lui Taborda, la un şut din 12 metri.

Minutul 53. Şut Amuneke, de la 30 m, peste poarta.

Minutul 56. Neluţu Sabău a schimbat aproape tot efectivul. Au intrat în teren zece jucători noi: portarul Cobliş şi jucătorii de câmp Bonfim, Nibombe, Mera, Latovlevici, Stancu, Borbely, Vrsici, Magera, Alexandru Curtean. Doar Parks a rămas pe teren din prima repriză.

GOOOOL. Minutul 65. 1-0, Eder Bonfim a scăpat pe contraatc şi a marcat cu un şut de la 16 metri. (1-0)

Minutul 71. Stancu rateaza din marginea careului, după un nou contraatac rapid.

GOOOOL. Minutul 73. A marcat Lukas Magera, după un şut din 12 metri.  (2-0)

GOOOOL. Minutul 83. "Poli" face scor cu DVSC Debrecen. Fundaşul Dare Nibombe a marcat cu capul, din 8 metri, după un corner executat de Vrsic. (3-0)

GOOOOL. Minutul 89. Magera duce scorul la 4-0, marcând cu capul, după centarera lui Latovlevici. (4-0)

Final de partidă. "Poli" câştigă prima partidă cu DVSC Debrecen, cu scorul de 4-0. Timişorenii au profitat pe final de schimbările efectuate de echipa din Debrecen. În timp ce la gazde au intrat mai multe rezerve, "Poli" a terminat cu echipa standard.

Vom reveni cu reacţii de la partidă, iar de la ora 19.30, cu live text de la cel de-al doilea meci cu DVSC Debrecen, care se va desfăşura pe stadionul mare.