Sibiu: Gaz Metan cu capul sus spre “B”

0

Mediaşul a bătut cu 2-0 şi făcut spectacol cu un CFR obosit şi  aflat mai mult cu gândul la finala Cupei României de sâmbătă cu Poli Timişoara. Gazul aşteaptă acum retrogradarea lui FC Argeş pentru a juca şi în sezonul următor în liga 1.

Mediaşul a demonstrat şi în ultima etapă de ce ar fi meritat să rămână în liga 1. Fotbaliştii lui Cristi Pustai au făcut un meci mare, chiar şi în faţa campioanei din sezonul trecut. Clujenii au afişat o echipă mai mult compusă din rezerve, iar Gazul nu a aşteptat prea mult invitaţia de a ieşi la joc. Hoban şi Kubala de două ori în prima repriză, au anunţat prima ocazie clară a meciului. Oliveira a găsit o pasă braziliană pentru Bud, la două minute după pauză, iar atacantul adus în iarnă de la Salonta, nu l-a iertat pe Stăncioiu şi a înscris cu un şut plasat la colţul din dreapta acestuia, de la 19 metri. Şi după gol tot Mediaşul a fost la timona jocului. Pârvulescu, Zaharia şi mai ales Markovici au ratat incredibil golul de 2-0, în timp ce Clujul a dat replica doar odată prin Deac, dar fără rezultat. Oliveira a răsplătit încrederea lui Pustai şi a marcat şi el un gol superb cu două minute de final, închizând tabela la 2-0 cu un şut imparabil, bine plasat în stânga lui Stăncioiu. Gazul a părăsit micuţa arenă medieşeană în aplauzele şi uralele tribunei plină ochi cu suporterii care aşteaptă acum o minune şi e cu ochii pe o eventuală retrogradare a Argeşului, ca să mai vadă şi din toamnă meciuri din liga 1.

Cristi Pustai - antrenor Gaz Metan Mediaş:
“Sunt mândru că sunt antrenorul acestei echipe. Am dovedit încă o dată că jucătorii ştiu să se concentreze. Încă mai sperăm să rămânem în Liga I, pentru că decizia corectă este să se retragă toate punctele celor de la FC Argeş şi trebuie pedepsită chiar şi tentativa. S-a văzut că după ce a început scandalul, FC Argeş nu a mai înscris niciun gol în deplasare”.

Antonio Conceicao, antrenor CFR Cluj:
“Felicit echipa Gaz Metan pentru rigurozitatea şi seriozitatea cu care a jucat. Am pierdut practic repriza a doua. Nu este permis să facem ce am făcut, să jucăm cum am jucat. Înfrângerea e meritată”.