Google nu mai vinde Nexus One exclusiv online

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Gigantul American Google renunţă, după patru luni, să mai vândă telefonul Nexus One doar în propriul magazin online şi îşi comercializa produsul prin intermediul unor retaileri, potrivit Reuters.

Google a anunţat, la lansarea Nexus One, că îl va vinde exclusiv online. „Este clar că mulţi utilizatori vor să vadă produsul înainte de a-l achiziţiona‟, a scris Andy Rubin, vicepreşedintele departamentului de inginerie al Google. El a afirmat că magazinul online al Google nu s-a ridicat la nivelul aşteptărilor şi a rămas la stadiul de canal de nişă pentru persoanele care adoptă noile tendinţe. Telefonul nu era disponibil pentru cumpărare şi utilizatorilor din România.


Anunţul vine la scurt timp după ce reţelele Sprint Nextel şi Verizon şi-au arătat interesul pentru comercializarea telefonului cu Adroid, dezvoltat de Google. Potrivit Google, peste 65.000 de dispozitive bazate pe sistemul de operare Android sunt vândute în fiecare zi. Un raport al NPD Group arată că Android ocupă locul second în topul celor mai căutate sisteme de operate după cel al Research in Motion, depăşind pentru prima oară cel al Apple.


Google şi-a lansat magazinul online în ianuarie. Nexus One, produs realizat împreună cu HTC, era disponibil la preţul de 179 de dolari, cu un contrat pe doi ani la T-Mobile sau la 529 de dolari, fără contract.


Analiştii estimează că Google a vândut aproape 200.000 de telefoane Nexus One în primul trimestru al anului. În comparaţie, Apple a vândut peste un milion de dispozitive iPhone în primele trei luni din 2007.


Google a obţinut anul trecut venituri de 23,6 miliarde dolari.


Pe piaţa telefoanelor inteligente, competitorii Google sunt HTC, Apple sau Nokia.

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite