Vineri, 1 Mai 2026
Home
Știri interne
Știri locale
Știri externe
Politică
Economie
Sport
Stil de viață
Showbiz
Opinii
Video
Ghid de cumpărături
Dezvoltare personală
Adevărul de weekend
Anunțuri în ziar
Ultimele știri ⏱️
Război în Ucraina
Istoria zilei
Război în Ucraina
Pagina 170
Ucrainenii duc lupte grele lângă Pokrovsk. Localitatea este un centru vital de aprovizionare și logisitică pentru trupele de la Kiev
Forțele ucrainene au reușit să recâștige recent câteva poziții în apropiere de localitatea Pokrovsk, care în prezent e protejată de cinci linii de apărare, informează Institutul pentru Studiul Războiului (ISW), în cel mai recent raport referitor la situația războiului din Ucraina.
Europa
03 sept. 2024
Carnagiu în Ucraina. Rușii au atacat cu rachete o școală și un spital din orașul Poltava: 41 de morți și 180 de răniți. Trei zile de doliu
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, anunță că 41 de persoane au fost ucise marți, 3 septembrie, în urma unui atac cu rachete rusești asupra orașului ucrainean Poltava. Au fost declarate trei zile de doliu.
Europa
03 sept. 2024
Deputați ucraineni, acuzați că se duc în vacanțe în străinătate în timp ce oamenii de rând luptă pe front
Mai mulți parlamentari ucraineni s-au folosit de pretextul unor călătorii oficiale pentru a merge, în realitate, în vacanțe de lux în Italia, Maldive sau Thailanda, scrie publicația ucraineană slidstvo.info.
Europa
03 sept. 2024
Iranul ar putea trimite sute de rachete balistice Rusiei „în câteva zile”. Transferul „ar însemna o escaladare îngrijorătoare”
Iranul ar putea începe să livreze rachete balistice Rusiei „în câteva zile”, a raportat Bloomberg pe 2 septembrie, citând un oficial european anonim.
Europa
03 sept. 2024
Ce spune Kievul despre vizita în Mongolia a președintelui Vladimir Putin: „A permis unui criminal acuzat să se sustragă justiției”
Kievul susține că dreptul internațional a primit o „lovitură grea” din cauza eșecului Mongoliei de a-l aresta pe Putin în timpul vizitei. „A permis unui criminal acuzat să se sustragă justiției, împărtășind astfel responsabilitatea pentru crimele de război”, spun oficialii ucraineni.
Europa
03 sept. 2024
Exclusiv
Lecția pe care România și NATO trebuie să o învețe din experiența Ucrainei. Expert: „Asta s-ar întâmpla cu siguranță dacă am fi ocupați”
România e campioană la construit stadioane, dar e repetentă când vine vorba de a-și dota Marina Militară.
Evenimente
03 sept. 2024
În ciuda umilinței suferite în regiunea Kursk, rușii încă sprijină războiul lui Putin din Ucraina
Sondajele interne rusești recente sugerează ca incursiunea Ucrainei în regiunea Kursk nu a degradat încă sprijinul intern rusesc pentru războiul din Ucraina pe termen scurt și că sprijinul rușilor pentru război a rămas ridicat, se arată în raportul din 1 septembrie al ISW.
Rusia
02 sept. 2024
Disperată după trupe, Ucraina antrenează bărbați de 40 și 50 de ani pentru luptă
Jurnaliștii BBC au făcut un reportaj într-o locație secretă de antrenament din regiunea Cernihiv, unde cei mai proaspeți recruti ai armatei ucrainene sunt pregătiți rapid pentru câmpul de luptă, în efortul reînnoit de a contracara avansul tăios al Moscovei.
Europa
02 sept. 2024
Polonia dorește să doboare rachetele ruseşti deasupra Ucrainei. Șeful diplomației de la Varșovia: „Ar fi legitim să ne apărăm”
Radoslaw Sikorski, ministrul polonez de Externe, a precizat că țara sa ar trebui să aibă dreptul de a doborî rachetele ruseşti care îi ameninţă teritoriul.
Europa
02 sept. 2024
Lupte grele pe frontul din Donețk. În Pokrovsk și în jurul orașului se construiesc fortificații
Mai multe linii de apărare au fost construite lângă Pokrovsk, în regiunea Donețk și în oraș, a declarat Serhi Dobriak, șeful administrației militare a orașului Pokrovsk, la Radio Svoboda .
Europa
02 sept. 2024
Armata feminină de sabotori a Ucrainei. „Ne-am ascuțit auzul și văzul. Tot ce vedem și tot ce auzim trimitem la armata ucraineană“
Un număr de femei ucrainene curajoase își riscă zilnic viața pentru a demonta mașinăria de război propagandistică a lui Vladimir Putin și a-i otrăvi trupele.
Europa
02 sept. 2024
Rusia trimite un nou val de rachete peste Ucraina
Rusia a lovit luni dimineaţă cu rachete capitala Ucrainei, Kiev, iar unele dintre resturile căzute de la armele doborâte au rănit cel puţin două persoane, au declanşat incendii şi au avariat case şi infrastructură, au anunţat oficiali ucraineni, conform Reuters.
Europa
02 sept. 2024
Putin își modifică doctrina nucleară din cauza „escaladării occidentale”. Rușii vor să „trezească la realitate inamicii din vest”
Rusia va aduce modificări doctrinei sale privind utilizarea armelor nucleare ca răspuns la ceea ce consideră a fi o escaladare occidentală în războiul din Ucraina, a declarat duminică presa de stat, citându-l pe ministrul adjunct de externe Serghei Riabkov.
Europa
02 sept. 2024
SUA și Marea Britanie au diferențe de opinie privind utilizarea armelor cu rază lungă de acțiune pentru a lovi ținte în Rusia
Pe măsură ce Ucraina face presiuni pentru strategii militare mai agresive în lupta sa împotriva Rusiei, aliații săi occidentali au opinii diferite cu privire la cât de departe ar trebui să i se permită Kievului să meargă cu atacurile în adâncimea teritoriului rus, relatează Business Insider.
Europa
01 sept. 2024
Video
Momentul în care un avion de luptă ucrainean din epoca sovietică lansează bombe cu planare asupra podurilor din Kursk
Forțele aeriene ucrainene au difuzat vineri o înregistrare video ce suprinde momentul în care unul dintre avioanele sale de vânătoare din epoca sovietică lansează bombe cu planare de fabricație americană asupra podurilor importante din regiunea Kursk, unde desfășoară o ofensivă.
Europa
01 sept. 2024
Ucraina și-a luat adio de la pilotul „Moonfish”, după ce avionul său F-16 a fost doborât de un presupus foc prietenesc
Ucraina deplânge pierderea unuia dintre cei mai venerați piloți de vânătoare ai săi, care a fost ucis într-un prețios avion F-16 donat de Occident în timpul unui incident de foc prietenos care a declanșat o controversă majoră.
Europa
01 sept. 2024
Ucraina a prezentat oficialilor americani o listă de posibile ținte legitime în Rusia: „Sper că am fost auziți”
Ministrul ucrainean al Apărării Rustem Umerov a declarat pentru CNN că administrația Biden încă analizează solicitarea sa de a ridica restricțiile privind utilizarea armelor cu rază lungă de acțiune pentru ca Ucraina să lovească mai adânc pe teritoriul Rusiei.
Europa
01 sept. 2024
De ce Putin nu a alungat până acum Ucraina din Rusia: „Pare să fie un joc de tipul cine cedează primul”
S-au scurs mai bine de trei săptămâni de când trupe străine au intrat în Rusia pentru prima dată după cel de-al Doilea Război Mondial, însă sunt puține semne că forțele ucrainene ar fi pe cale să fie respinse înapoi peste graniță, a scris vineri NBC News.
SUA
01 sept. 2024
Şi dacă ar ocupa Donbasul, Rusia nu are resursele necesare să controleze regiunea. Ucraina ar declanşa un război de gherilă
Rusia are resursele umane, militare şi economice epuizate de războiul cu Ucraina.
Opinii
01 sept. 2024
În căutare de întăriri în regiunea Kursk, Kremlinul înarmează o miliție voluntară pentru a opri înaintarea ucraineană
Kremlinul s-a văzut nevoit să înarmeze o bandă locală de voluntari pentru a ajuta la oprirea înaintării armatei ucrainene mai adânc în teritoriul Rusiei, relatează The Telegraph, citând un raport privind evoluția războiului al Ministerului britanic al Apărării.
Rusia
01 sept. 2024
Video
Ucraina a lansat un atac cu sute de drone asupra Moscovei. Kievul a vizat rafinării și centrale de electricitate
Ucraina a efectuat un atac cu drone asupra Moscovei și altor regiuni din Rusia în noaptea de sâmbătă spre duminică, conform oficialilor ruși, citați de Reuters.
Europa
01 sept. 2024
Încercând să scape de dronele ucrainene, rușii sunt amendați pentru depășirea vitezei
Unii cetățeni ruși au fost neplăcut surprinși să afle că au fost sancționați pentru depășirea vitezei în timp ce încercau să evite o dronă de atac ucraineană, scrie portalul Ars Tehnica. Este probabil cea mai exasperantă - și umilitoare - amendă pentru depășirea vitezei.
Rusia
31 aug. 2024
Rușii fac una cu pământul propria localitate din regiunea Kursk
Forțele terestre ucrainene au declarat că rușii nimicesc orașul Suja din regiunea Kursk, controlat acum de armata ucraineană.
Rusia
31 aug. 2024
„Vrăjitoarele din Bucea” care păzesc cerul Kievului de dronele rusești
Femeile se alătură din ce în ce mai mult unităților mobile de voluntari responsabile pentru doborârea dronelor rusești care terorizează civilii ucraineni și infrastructura energetică, pe măsură ce mai mulți bărbați sunt trimiși spre est, în prima linie.
Europa
31 aug. 2024
„Ucigașul tăcut”. Rusia stimulează înaintarea în Donbas cu ajutorul războiului chimic
Rusia a folosit din ce în ce mai mult agenți chimici în marea sa ofensivă de ocupare a ultimelor orașe din regiunea Donbas aflate sub control ucrainean. Tactica de sufocare urmărește să scoată soldații ucraineni din tranșee și să le scadă moralul.
Europa
31 aug. 2024
Vladimir Putin ar putea să își dubleze pariul pe Ucraina deschizând un război pe un alt front, înfruntând NATO
Blocat în Donbas, umilit de incursiunea transfrontalieră a Ucrainei în regiunea Kursk, omul forte al Rusiei se confruntă cu cea mai clară amenințare la adresa autorității sale de la revolta eșuată a mercenarilor Wagner de anul trecut.
Rusia
31 aug. 2024
Președintele Zelenski, criticat pentru avansul rapid al ruşilor în Donbas. I se reproșează că poziţiile Ucrainei au fost slăbite de operaţiunea Kursk
Preşedintele Volodomir Zelenski este supus unui tir de critici din partea soldaţilor, legislatorilor şi analiştilor militari cu privire la progresele rapide realizate de armata rusă în estul Ucrainei de când Kievul şi-a lansat incursiunea îndrăzneaţă în regiunea rusă Kursk.
Europa
31 aug. 2024
Jens Stoltenberg sprijină ofensiva ucraineană în Rusia: „Ţintele ruseşti sunt legitime”
Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO, a declarat că aproba ofensiva ucraineană în Rusia, subliniind că țintele rusești sunt „legitime” conform dreptului internațional.
Europa
31 aug. 2024
Ucrainenii folosesc arme de fabricație proprie pentru a lovi bazele aeriene rusești. Explicațiile experților
În contextul în care SUA își mențin interdicția privind atacurile cu rachete pe teritoriul Rusiei, pentru a minimiza capacitatea Rusiei de a lansa atacuri masive, Ucraina este nevoită să utilizeze drone de producție internă pentru a ținti aerodromurile și locurile de lansare.
Europa
31 aug. 2024
O expertă română din SUA propune o soluție care i-ar opri pe ruși să mai atace Ucraina. „Mă tem că mulți vor să-i pună pe masă viitorul”
Ucraina și Rusia se află în al treilea an de război, însă acum se vorbește tot mai mult despre negocieri. Expertă în securitate la Washington, Iulia Joja avertizează că rușii ar fi tentați să încalce orice tratat și propune o soluție prin care Moscova ar fi constrânsă să nu mai atace niciodată.
Europa
31 aug. 2024
Zelenski l-a demis pe comandantul forțelor aeriene după prăbușirea unui F-16
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat vineri demiterea comandantului forţelor aeriene Mikola Oleşciuk, la o zi după prăbuşirea unui avion F-16 de fabricaţie americană livrat la Kievului.
Europa
30 aug. 2024
Rusia atacă jurnaliștii români. Ambasada Rusă acuză publicația HotNews pentru reportajul din Kursk
Moscova a acuzat HotNews că a susținut intrarea ilegală a jurnalistului Mircea Barbu în Kursk și a cerut condamnarea Ucrainei pentru jurnaliștii ruși, într-un mesaj publicat pe Facebook de Ambasada Rusiei la București.
Evenimente
30 aug. 2024
Planul UE pentru Ucraina. Zeci de mii de soldați ucraineni vor fi instruiți de europeni în afara Ucrainei
Uniunea Europeană a respins cererea Kievului ca UE să instruiască soldaţi ucraineni în interiorul ţării devastate de război, dar îi va instrui cât mai aproape de teritoriul ucrainean, a declarat vineri şeful diplomaţiei UE, Josep Borrell.
Europa
30 aug. 2024
← Pagina 169
Pagina 171 →