Jandarmii au găsit un briceag asupra tânăr care se afla în curtea liceului pedagogic din Drobeta Turnu Severin
0
În timp ce se aflau într-o misiune de patrulare în Zona ,,Complex Licee'' din municipiul Drobeta Turnu Severin, un echipaj al Jandarmeriei Mehedinţi a surprins ieri în curtea Liceului Pedagogic ,,Stefan Odobleja" doi tineri ce nu păreau a fi elevi din liceul respectiv.
În urma legitimării şi a controlului corporal preventiv, asupra lui B. Elvis, de 20 ani, din municipiul Drobeta Turnu Severin a fost găsit un cuţit cu lamă rabatabilă (briceag) în lungime de 17,5 cm. Cel în cauză a declarat jandarmilor că purta briceagul asupra sa pentru a se apăra de nişte tineri cu care avusese o altercaţie.
Jandarmii i-au întocmit tânărului actele de constatare sub aspectul săvărşirii infracţiunii de port ilegal de armă albă, iar cuţitul a fost ridicat şi înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Drobeta Turnu Severin în vederea continuării cercetărilor.