Târgu-Jiu: Victorie lejeră pentru Energia Rovinari

0

Energia Rovinari s-a impus uşor aseară, pe teren propriu, în meciul împotriva echipei Politehnica Iaşi, cu scorul de 84-60.

Baschetbaliştii gorjeni au preluat conducerea spre sfârşitul primei reprize, cu 18-15. În cel de-al doilea sfert, Energia s-a distanţat mulţumită aruncărilor de 3 puncte reuşite de Mocanu şi Lupusavei. Scorul înregistrat la pauză a fost de 46-34.

În ultimele două reprize, baschetbaliştii de la Energia nu au dat nicio şansă ieşenilor, chiar dacă, spre finalul meciului, au fost folosiţi şi jucatorii care au stat mai mult pe banca de rezerve. Principalii marcatori pentru Energia au fost Căpuşan (19 p) şi Darby (18 p).

Slobodan Nikolici a spus că apreciază rezultatul, dar mai puţin fazele spectaculoase. „Adversarii nu au jucat la valoarea lor adevărată. A fost un meci mai uşor, dar ne aşteaptă o întâlnire dificilă împotriva echipei Steaua, care este mult mai puternică“, a mai spus Nikolici.