Sibiu: s-a încheiat Cupa Loteriei la schi. Vezi câştigătorii premiilor de aproape 10.000 de lei

0

Aproape 150 de sibieni au participat în Cupa Loteriei la ski desfăşurată sâmbătă în complexul de ski şi snowboard Arena Platoş. 147 de concurenţi au dat tot ce a fost mai bun în ei pentru a câştiga cele 36 de premii oferite de Loteria Română pentru Cupa Loteriei la ski.

CITIŢI ŞI:

Două zile de concursuri de dans, karaoke şi ţuică fiartă în week-end, la Bâlea Cascadă

Se reiau plimbările cu sania prin Muzeul în Aer Liber

Nocturnă pe pârtiile de schi din Păltiniş şi Gura Râului

Găzduit de Arena Platoş, evenimentul a depăşit orice aşteptări, atât prin numărul mare de concurenţi cât şi prin bună dispoziţie.

Vremea schimbătoare nu a încurcat de fel planurile concurenţilor, care au coborât perfect pârtia, printre jaloanele montate de arbitri şi pe ceaţă şi pe timp senin. După o oră de recunoaştere, în care fiecare concurent a coborât printre porţile amplasate, concursul a început cu cei mici. Ca nişte zvârlugi, micuţii schiori au răvăşit zăpada, în uralele părinţilor şi susţinătorilor care îi aşteptau cu nerăbdare în finiş. Cele mai disputate grupe au fost cele masculine, între 8 şi 12 ani unde au fost 21 de copii înscrişi, între 26 şi 39 de ani unde 24 de schiori au concurat pentru cele trei premii şi la categoria peste 40 de ani, categoria cu cei mai mulţi concurenţi înscrişi, 25. Printre ei, şi cel mai vârstnic concurent, care la 73 de ani a coborât dintr-o suflare întreaga pârtie.

Valoarea totală a premiilor puse la bătaie de Loteria Română a fost de 9600 de lei. Primul loc la fiecare categorie a fost recompensat cu 500 de lei, locul secund cu 250 iar locul III cu 150 de lei. Alături de aceste premii au mai fost acordate premii în bani celui mai gălăgios spectator şi schiorului care a avut cel mai bun timp de coborâre din concurs. Cupa Loteriei s-a încheiat cu o festivitate de premiere unde concurenţii, în special cei mici, au smuls ropote de aplauze.