Sibiu: Carmangeriile luate la purecat. Studenţii îşi fac „antologie”

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Motociclistul a fost imediat îngrijit de medicii de la SMURD
Motociclistul a fost imediat îngrijit de medicii de la SMURD

Iată câteva ştiri pe scurt din municipiul reşedinţă şi din judeţ.

Controale în carmangerii şi măcelării
Inspectorii Direcţiei Sanitar Veternirare Sibiu au verificat în ultimele zile 38 de obiective considerate a fi cu risc ridicat privind siguranţa alimentelor. Au fost „purecate” 18 carmangerii şi măcelării şi mai multe depozite, hipermarketuri, magazine alimentare dar şi cu specific pescăresc. „Am găsit şase unităţi cu nereguli. S-au aplicat o amendă de 2.000 lei la o carmangerie şi 5 avertismente” a explicat doctorul Ioan Penţa de la DSV.

Motociclist accidentat pe Dumbrăvii
Un sibian a ajuns la spitalul judeţean, după ce ieri a fost victima unui accident petrecut  la prânz, pe Calea Dumbrăvii. Acesta mergea cu o motocicletă şi a fost acroşat de un Opel Corsa al unei şcoli de şoferi. În urma impactului tânărul a căzut jos, dar a primit apoi imediat îngrijiri din partea medicilor SMURD. Motociclistul a fost uşor rănit, dar medicii sibieni au preferat să îl reţină în spital pentru investigaţii medicale mai amănunţite.

Studenţii îşi fac „antologie”
Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu organizează marţi începând cu ora 19.00 la Habitus, lansarea primei ediţii a antologiei „Student Creation”. La acest eveniment participă toţi studenţii care şi-au adus aportul la realizarea primului volum al antologiei. „Prin acest eveniment nereafirmăm convingerea că arta este atât limbaj universal care traversează orice bariere culturale” a explicat Cornel-Alin Macarie, director al insitituţiei organizatoare.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite