Ploieşti: Peste 14.000 de elevi prahoveni, pedepsiţi cu note scăzute la purtare
0Semestrul trecut, peste 14.000 de elevi prahoveni au avut nota scăzută la purtare.
Casa de Cultură a Sindicatelor a găzduit, astăzi, şedinţa de analiză a stării învăţământului din judeţul Prahova, din acest an şcolar. Un capitol important al discuţiilor a fost situaţia disciplinară a elevilor. Peste 14.000 de şcolari au avut nota scăzută la purtare, în primul semestru al acestui an.
Reprezentanţii Inspectoratului Scolar Prahova au hotărât ca profesorii să pună mai mult accent pe orele de dirigenţie, în care să discute cu elevii problemele care apar în timpul cursurilor, şi şă-i implice pe aceştia în cat mai multe activităţi extraşcolare împreună cu părinţii lor, iar serviciul pe şcoală să fie făcut cu seriozitate, pentru a preveni incidentele de tipul celui care a avut loc la "Nicolae Simache".























































