Staţiunea Parâng a fost călcată de hoţi. Au furat cablurile tunurilor de producere a zăpezii artificiale
0
Staţiunea Parâng, din Valea Jiului, a fost călcată de hoţi. Aceştia au intrat prin efracţie în sediul administrativ şi au furat cablurile instalaţiilor de producere a zăpezii.
Persoane necunoscute au forţat accesul în incinta sediului administrativ din Staţiunea Parâng şi au furat toate cablurile care fac legătura de la pompe la panoul de comandă, ce asigură automatizarea sistemului de producere a zăpezii artificiale, a informat Primăria Petroşani.
Prima zi de vară a adus ninsori în munţii Retezat şi Parâng. Aventurile pe creste sunt riscante
„Hoţii au încercat iniţial să forţeze o uşă de acces, dar, din cauză că nu au reuşit, au forţat mai apoi un geam pe unde au pătruns în interiorul sediului administrativ. De precizat că fără aceste cabluri instalaţia de producere a zăpezii artificiale nu poate funcţiona, astfel că acum acestea trebuie înlocuite. A fost depusă deja o plângere penală la Poliţia Municipiului Petroşani”, a informat Primăria Petroşani.
Totodată, din dispoziţia primarului municipiului Tiberiu Iacob - Ridzi, în staţiunea Parâng va funcţiona un post de pază permanent, asigurat de Poliţia Locală Petroşani. „Postul de pază va fi situat în zona sediului administrativ care adăposteşte tunurile de zăpadă, ratrak-ul pentru bătătorirea pârtiilor, precum şi pompele de la instalaţiile pentru zăpada artificială, însă poliţiştii locali vor face şi patrulări”, au transmis reprezentanţii primăriei.
Mai puteţi citi şi:
Momente grele pentru o adolescentă în Masivul Retezat: s-a accidentat grav pe munte
Secretele tunelurilor de zeci de kilometri construite sub Retezat, pentru barajul Gura Apelor VIDEO