Poliţist condamnat la închisoare pentru că a primit mită de la firmele care se ocupau cu jocurile de noroc
0
Cătălin Ştefan Bănică, fost inspector în cadrul Serviciului de Investigarea Fraudelor Dolj, a fost condamnat defintiv la trei ani şi patru luni de închisoare pentru luare de mită, fals material, uz de fals, trafic de influenţă şi distrugere de înscrisuri.
Cătălin Bănică şi subcomisarul Eugen Topuzu au mers în anul 2006 în control la SC XPRESS PRINTING SRL Craiova. În urma verificărilor au descoperit că firma nu avea licenţe pentru softurile tuturor calculatoarelor. Inspectorul Bănică a cerut mită 1000 de euro pentru a trece cu vederea neregulile descoperite.
În control după doi ani
Subcomisarul Eugen Topuzu a mers în control doi ani mai târziu la aceeaşi firmă, iar directorul firmei i-a spus că a plătit 1000 de euro pentru a nu i se mai face verificări. Poliţistul a aflat atunci că inspectorul Bănică a luat banii şi a falsaificat documentele.
În atenţia DNA
Procurorii DNA au stabilit că, inspectorul Cătălin Ştefan Bănică a cumpărat din Italia mai multe „păcănele“ şi le-a montat în spaţiile SC MILLENIUM IMPEX SRL din Slatina, Drobeta Turnu Severin şi Craiova.
Inspectorul din cadrul Serviciului de Investigarea Fraudelor Dolj a fost trimis în judecată în anul 2010 de procurorii DNA pentru comiterea infracţiunii de luare de mită, fals material, uz de fals, trafic de influenţă şi distrugere de înscrisuri. Cătălin Ştefan Bănică a fost condamnat de magistraţii de la Înalta Curte de Justiţie şi Casaţie la 3 ani şi 4 luni de închisoare cu executare. Sentinţa dată este definitivă.
Instanţa a mai dispus şi confiscarea de la fostul poliţist a şpăgilor dovedite: 1.000 de euro primiţi de la Panayotis Vassos, 500 de euro şi 4.500 de lei primiţi de la un reprezentant al SC MILLENIUM IMPEX SRL, plus 96.000 de lei primiţi de la al doilea reprezentant al aceleiaşi firme, dar şi o sticlă de whisky primită de Bănică drept mită în anul 2006.
Cătălin Ştefan Bănică şi-a dat demisia în anul 2008 din funcţia de din cadrul Serviciului de Investigarea Fraudelor Dolj.