Constanţa: O familie trăieşte din alocaţia celor trei copii

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pentru că nu au niciun venit, Marinica (27 ani) şi Iulian Năstase (32 ani) sunt nevoiţi să trăiască din alocaţia de 126 de lei a celor trei copii ai lor.


Neavând nicio sursă de venit, inevitabilul se poate produce oricând şi pot ajunge în stradă cu tot cu copii.

Marinica şi Iulian au trei copii: Camelia (5 ani), Angelo (8 ani) şi Gabriela (11 ani).  Ei locuiesc într-un apartament închiriat cu 200 de euro în zona Casei de Cultură. Oriunde s-ar duce, nu se pot angaja cu contract de muncă pentru că nu au decât şase clase.

„Angajatorii ne cer minim opt clase“, a declarat Iulian. El spune că şi-a mai găsit de lucru cu ziua, dar niciodată ceva stabil. „De 1 Martie am vândut mărţişoare, apoi cadouri de Paşti. Încercăm să facem şi noi un ban ca să avem ce să le punem pe masă copiilor“, a mărturisit el.  Ei muncesc cu ziua pe unde apucă şi sunt plătiţi la fel. Uneori se întorc acasă doar cu 20 de ei.  „Nu este o sumă mare, dar aşa reuşim să le facem măcar o tocană copiilor“, au spus ei. Vara trecută au vândut porumb fiert şi ochelari prin staţiuni, dar anul acesta nu au primit încă nicio ofertă.

Părinţii au vândut casa


Iulian îşi aminteşte că au avut cândva o casă a lor. „Este adevărat că locuiam cu părinţii, dar măcar ne era mai bine“.  La un moment dat, sora lui cea mică s-a îmbolnăvit de epilepsie, tatăl a fost victima unui accident grav, iar după aceea mama lui a făcut cancer la plămâni. „Încolţiti de probleme, au vândut casa, s-au dus la vrăjitori, la medici şi au rămas fără bani. Din păcate, acum am rămas toţi pe drumuri“, a completat bărbatul.

Marinica a plecat în Italia ca să strângă bani de chirie


Marinica, mama lui Angelo a fost plecată timp de patru luni în Italia, însă norocul nu i-a surâs nici acolo, aşa că a fost nevoită să se întoarcă  în ţară.

„Nu mai aveam bani să plătim chiria, iar iarna găseşti foarte greu de muncă. Ne-a fost foarte greu. Au fost zile în care nu aveam ce să le dau de mâncare copiilor. Mergeam cu toţii la mama şi mâncam ce găseam. Soţia a fost chemată de cineva acolo să muncească. Şi pentru că proprietarii imobilului în care locuiesc îi soma deja cu chiria, s-a împrumutat de bani de la fratele ei ca să nu fie daţi afară din casă.

În ciuda eforturilor, Marinica nu a reuşit să se angajeze şi nici nu avea bani să se întoarcă acasă la cei dragi.  În tot acest timp, copiii şi mai ales Angelo sufereau după ea. La un moment dat, tatăl s-a dus la şcoală ca să întrebe care mai este situaţia copiilor.

Părinţii colegilor de clasă ai lui Angelo i-au adus soţia acasă


„Acolo am vorbit cu psihologul şcolii pentru că băiatul era vizibil afectat de plecarea mamei sale. Nu mai vroia să mănânce şi vorbea mereu despre ea“, povesteşte Iulian.

În final, părinţii colegilor de clasă ai lui Angelo au pus cu toţii bani şi au adus-o pe Marinica acasă.  „I-am cumpărat un bilet cu 96 de euro şi pe 10 februarie s-a întors în ţară“, a mai spus bărbatul.

Între timp, învăţătoarea lui Angelo, Adina Tulbure a demarat o anchetă socială, s-a deschis un cont, iar oamenii cu suflet au depus bani şi i-au salvat.  Din banii strânşi mai au încă 1.600 de lei, sumă cu care îşi pot acoperi chiria încă două luni, însă după aceea nu se ştie ce se va întâmpla cu ei.

Vor o viaţă mai bună pentru copiii lor

Deşi nu au o situaţie financiară care să le permită prea multe lucruri, Marinica şi Iulian speră ca într-o zi să-i cumpere Gabrielei un  pian. „Este prea isteaţă ca să-şi irosească talentul. Dacă noi nu am mers la şcoală când trebuia, măcar copiii noştri să facă ceva cu viaţa lor şi să nu sufere mai târziu“, au spus cu lacrimi în ochi părinţii.


Constanţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite