Şapte medalii pentru judoka clujeni la campionatele naţionale

0
Alexandra Pop a cucerit medalia de bronz

Sportivii secţiei de judo a Universităţii Cluj au participat în perioada 19-20 februarie la Campionatele Naţionale Ne-Waza Under 23, desfăşurate la Ploieşti. Cele 9 judoka, 8 fete şi un băiat, au participat la 4 categorii şi au obţinut un loc întâi, trei locuri 2 şi trei locuri 3

Crina Matei a obţinut medalia de campioană naţională la categoria 52 de kilograme. Sportiva a fost urmată de Ana-Maria Ghindariu şi Mirela Nimigean, podiumul fiind format 100% din sportive clujence. Mai mult, Alexandra Pop şi Diana Kovacs şi-au împărţit locul 5. La categoria 63 de kilograme, Loredana Ohîi a obţinut locul secund. Anamaria Lazăr şi Alexandra Totora au obţinut locurile 2 şi 3 la categoria +63 de kilograme.

Mihai Dulgheru a obţinut medalia de bronz la cea mai grea categorie, peste 81 de kilograme. „Sunt foarte mulţumită de evoluţia fetelor, deoarece întreg lotul cu care am participat s-a clasat în primele cinci. Toate fetele sunt de valori apropiate şi s-au eliminat între ele. Am reuşit o performanţă bună” a declarat antrenoarea fetelor, Gianina Andreica.