Ceaţa îngreunează traficul pe A2. Şoferii, sfătuiţi să conducă prudent

0
Publicat:
Ultima actualizare:

eşi în Bărăgan se anunţă temperaturi ridicate, ceaţa este nelipsită. Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare pentru mai multe judeţe, printre care şi Călăraşi. Duminică, 19 ianuarie, între orele  09.00 şi 12.00, vizibilitatea este scăzută pe toate drumurile judeţene, dar şi pe Autostrada Soarelui.


Se vor semnala ceaţă ce determină scăderea vizibilităţii, local sub 200 m şi izolat sub 50 m, izolat burniţă. Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române a anunţat că traficul rutier se desfăşoară greoi, în condiţii de ceaţă densă pe Autostrada Soarelui. Pentru a preîntâmpina producerea accidentelor grave, conducătorii auto sunt sfătuiţi să conducă prudent, cu viteză redusă.

Poliţiştii spun că şoferii trebuie să efectueze fiecare manevră doar după o temeinică asigurare şi să evite efectuarea depăşirilor care, în condiţiile unui trafic rutier aglomerat şi cu ceaţă densă, se dovedesc extrem de periculoase. Poliţiştii rutieri recomandă ca luminile de întâlnire să fie aprinse ziua pe toate categoriile de drumuri. Atenţie deosebită necesită şi sistemul de ventilaţie-dezaburire al parbrizului şi lunetei maşinii care trebuie să funcţioneze foarte bine. În Bărăgan, vremea se menţine în continuare frumoasă, cu maxime ce ajung şi până la 11 grade Celsius.

Vă recomandăm şi:

Vreme anormal de caldă în Bărăgan. Temperaturile ajung la 11 grade Celsius

Vreme anormal de caldă în toiul iernii. Temperaturile ajung şi la 10 grade Celsius

METEO Temperaturi de 15 grade Celsius de Bobotează. Cum va fi vremea în următoarele zile

FOTO Vremea le permite ciobanilor să îşi ducă şi acum animalele la păscut

METEO Prognoza pe două săptămâni. Temperaturile vor fi neobişnuit de ridicate pentru această perioadă din an

Călăraşi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite