Poiana Braşov vrea să concureze cu staţiunile din Alpi

0
Publicat:
Ultima actualizare:
350.000 de turişti au vizitat Poiana Braşov în luna decembrie a anului trecut. FOTOAdevărul
350.000 de turişti au vizitat Poiana Braşov în luna decembrie a anului trecut. FOTOAdevărul

Mai multi specialişti francezi au vizitat staţiunea braşoveană şi l-au explicat edililor care sunt punctele slabe şi ce măsuri trebuie luate pentru ca turiştii să petreacă mai mult de un weekend în Poiană.

În primul rând Poiana Braşov are nevoie de o pârtie dedicată exclusiv copiilor. Pentru a fi competitivă, staţiunea are nevoie şi de un centru de distracţii. Acesta este déjà în proiect, iar investiţia se ridică la 10 milioane de euro. Pentru a atrage turişti este nevoie şi de organizarea de evenimente zilnice pe timpul sezonului de iarnă.

Care sunt pârtiile de schi din Poiana Braşov

În Poiană se va schia, în această iarnă pe pîrtia Drumul Roşu, (5,8 kilometri) şi variantele sale, de 2,95 kilometri lungime, pe pîrtia Lupului (2,62 kilometri) şi variantele pentru pîrtia Lupului (1,84 kilometri), pe Sub Teleferic (2,86 kilometri) şi Kanzel (0,80 kilometri)- toate considerate dificile, pe pîrtiile Sulinar (2,82 kilometri) şi variantele sale (1,70 kilometri), de dificultate medie, pe Bradul (0,50 kilometri) şi Stadion (0,10 kilometri), de dificultate uşoară.Cea mai lungă pârtie de schi este în Poiana Braşov.

Braşov

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite