FOTO/VIDEO Primarul Alexandriei şi consilierii locali s-au transformat în ospătari
0
Mii de porţii de fasole cu cârnaţi şi pahare cu vin fiert au împărţit consilierii alexăndreni, în frunte cu primarul urbei, Victor Drăguşin. Timp de mai multe ore, aceştia au renunţat la haina protocolară şi s-au transformat în ospătari. Mulţi s-au simţit incomod în a practica „meseria” de ospătar, dând dovadă de foarte multă stângăcie.
Mii de teleormăneni au fost serviţi „regeşte” de cei 19 consilieri locali alexăndreni, ajutaţi de edilul-şef, Victor Drăguşin. După ceremonia dedicată Zilei Naţionale a României, participanţii la eveniment au fost invitaţi să mănânce o porţie de fasole cu cârnaţi şi să se încălzească la un pahar cu vin fiert.
Municipalitatea a pregătit pentru acest ospăţ mii de porţii, pe care le-au împărţit consilierii alexăndreni, în frunte cu primarul, Victor Drăguşin.
Aceştia au renunţat la costumele de firmă şi au îmbrăcat, preţ de mai multe ore, halatele de bucătari, dar s-au comportat doar ca nişte ospătari. Dacă pentru unii aleşi locali meseria de ospătar părea o vocaţie, au fost şi unii care au dat dovadă de foarte multă stângăcie, reuşind să verse atât paharele cu vin fiert, cât şi farfuriile cu mâncare.
Alexăndrenii care au prins o porţie de mâncare s-au arătat extrem de încântaţi de ideea de a fi serviţi de cei mai importanţi oameni ai municipiului reşedinţă de judeţ.
Primarul Victor Drăguşin crede că prin această acţune şi-au dovedit şi consilierii locali utilitatea.
„E o mare plăcere să poţi să oferi cuiva, ceva. Cu atât mai mult cu cât, alături de consilierii locali, suntem şi noi o dată utili şi cred că cetăţenii vor aprecia acest lucru”, a declarat Victor Drăguşin.
Spre seară, alexăndrenii vor avea parte de un spectacol inedit, susţinut de Orchestra “Lăutarii din Chişinău”, dirijată de Nicolae Botgros, Corina, Directia 5 şi Fanfara din Dealul Spirii.



